Reklama

Reklama

Lublin: Mieszkańcy dostaną bezpłatną pomoc prawną

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Mieszkańcy dostaną bezpłatną pomoc prawną - Zdjęcie główne

Mieszkańcy dostaną bezpłatną pomoc prawną | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Lublin kontynuuje usługę nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Z takiego wsparcia można korzystać w 14 punktach, zarówno osobiście, jak i zdalnie.

Reklama

Usługi takie jak nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie i mediacja przysługują osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym; wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego; sporządzenie projektu pisma w danej sprawie, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym; nieodpłatną mediację; sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Z kolei w ramach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego podejmowane są działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia jej świadomości o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu, w tym w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Poradnictwo dotyczy w szczególności porad dla osób zadłużonych, porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Mieszkańcy mogą też skorzystać z nieodpłatnej mediacji, która obejmuje poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających, przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji, przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej, przeprowadzenie mediacji czy udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem. Wyznaczono 3 dyżury z nieodpłatnej mediacji, które odbywają się w poniedziałki i wtorki.

Wizytę w danym punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy umówić za pośrednictwem strony internetowej np.ms.gov.pl lub telefonicznie w godzinach 7:30-15:30, dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 12 10.

- Punkty działają przez 5 dni w tygodniu. W 7 z nich pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy prawnicze. W tych punktach poradę można uzyskać wyłącznie osobiście. Pozostałe punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe, a porady udzielane są zarówno osobiście, jak i zdalnie (na porady zdalne należy umawiać się telefonicznie). W 2022 r. punkty te prowadzą Stowarzyszenie „Sursum Corda” z Nowego Sącza oraz lubelskie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides” - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Osoby niepełnosprawne, które nie mogą stawić się osobiście mogą umówić w miejscu swojego zamieszkania, a osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego.

W 2021 roku udzielono łącznie blisko 5 600 porad. Najczęściej dotyczyły one prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy