Reklama

Reklama

Lublin: Miasto na Dzień Europy. Pod Ratuszem stanie wystawa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto na Dzień Europy. Pod Ratuszem stanie wystawa - Zdjęcie główne

Miasto na Dzień Europy. Pod Ratuszem stanie wystawa | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji zbliżającego się Dnia Europy, na placu Łokietka stanie wystawa prezentująca siedem dużych projektów europejskich realizowanych przez Miasto Lublin.

Reklama

- Tegoroczne obchody Dnia Europy otrzymały w czasie kryzysu nowy, szczególny wymiar. Trwająca wojna w Ukrainie, dramat uchodźców, a także społeczne i ekonomiczne konsekwencje pandemii pokazały, jak w trudnych chwilach ważna i potrzebna jest europejska jedność i solidarność. Przekonaliśmy się, że wolność i niepodległość to wartości, których musimy strzec nieustannie, bo nie są one dane raz na zawsze. Bardzo się więc cieszę, że Lublin, który w dużym stopniu dzięki obecności naszego kraju w Unii Europejskiej stał się w tym czasie liderem Polski Wschodniej i nowoczesną europejską metropolią, w godzinie próby okazał się miastem solidarnym i otwartym. Jestem także dumny z pracy, którą wspólnie wykonaliśmy, by zbudować obecną pozycję i status Lublina. W trakcie dwóch ostatnich okresów programowania nasze miasto było beneficjentem wielu projektów, które zapewniły mu niezbędną infrastrukturę i stymulowały zrównoważony rozwój. Za nami zarówno wielkie inwestycje, zmieniające obraz Lublina, jak i tysiące przedsięwzięć społecznych, adresowanych bezpośrednio do mieszkańców. W 2022 roku osiemnastoletnia obecność Polski w Unii Europejskiej nabrała nowego znaczenia, stając się synonimem bezpieczeństwa i wolności. Jesteśmy razem w rodzinie zjednoczonej Europy, z dumą wykorzystując szanse na rozwój, jakie dla nas tworzy - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Wystawa składa się z 18 plansz i prezentuje siedem projektów, które otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich w latach 2014-2020, zakończonych w 2021 roku oraz tych będących nadal w realizacji. Projekty unijne dotyczą przede wszystkim infrastruktury drogowej, komunikacyjnej, edukacyjnej, zasobów społecznych. Ich wartość to niemal 800 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 530 mln zł.
 
Z kolei trzy plansze ekspozycji przedstawiają zmiany, jakie zaszły w układzie komunikacyjnym dzięki przeprowadzonej przebudowie Al. Racławickich wraz z ul. Poniatowskiego i ul. Lipową. Następne, prezentują bieżące postępy największej obecnie inwestycji miejskiej, czyli Dworca Metropolitalnego, który wraz z nowym układem drogowym będzie pełnił funkcję głównego węzła komunikacji publicznej dla całego regionu lubelskiego, łącząc różne rodzaje transportu zbiorowego. Na wystawie ujęto również inne projekty z komunikacji publicznej, w ramach których wybudowano m.in. 7 węzłów przesiadkowych z parkingami i infrastrukturą przystankową, 6 zespołów przystanków przesiadkowych wraz z infrastrukturą oraz zakupiono niskoemisyjny tabor wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej.
 
- Dzięki tym inwestycjom poprawi się dostępność komunikacyjna nie tylko w obrębie miasta, ale również na terenie gmin ościennych w obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Następne plansze poświęcone zostały termomodernizacji trzech miejskich szkół oraz przebudowie gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Wystawa prezentuje także efekty realizacji projektu LUBInclusiON w sferze pomocy społecznej na rzecz poprawy warunków opieki i rehabilitacji seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Projekty unijne uwzględnione na ekspozycji to: przebudowa strategicznego korytarza transportu zbiorowego wraz z zakupem taboru w centralnej części obszaru LOF (Al. Racławickie, ul. Lipowa, ul. Poniatowskiego, autobusy elektryczne); Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (Dworzec Metropolitalny); budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF; niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej (zakup niskoemisyjnego taboru, system Lubika, węzeł przesiadkowy na Choinach); poprawa efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej w Lublinie (termomodernizacje trzech placówek oświatowych – ZSB, ZSTK i SP nr 6); poprawa warunków edukacji ogólnej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie; LUBInclusiON – działania profilaktyczne i usamodzielniające w środowisku lokalnym oraz utworzenie nowych miejsc usług społecznych (m.in. nowe miejsca i programy społeczne w lubelskich DPS-ach).
 
Wystawę będzie można oglądać do 20 maja. Z kolei sam Dzień Europy przypada 9 maja.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy