Reklama

Reklama

Lublin: Miasto dostało rządowe dofinansowane. Wyda je na budowę i przebudowę ulic

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Miasto dostało rządowe dofinansowane. Wyda je na budowę i przebudowę ulic - Zdjęcie główne

Urząd Miasta Lublin | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na projekty dotyczące przebudowy układu drogowego w północno-zachodnich dzielnicach Lublina oraz budowy dróg gminnych w osiedlach mieszkaniowych.

Reklama

Przyznane środki, czyli łącznie 35 mln zł pozwolą na budowę ulic Bliskiej i Skowronkowej oraz Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z Kuncewiczowej oraz drogi pomiędzy ul. Milenijną a Szeligowskiego.

- Nowy program dofinansuje inwestycje realizowane przez samorządy na terenie całej Polski. Program Inwestycji Strategicznych jest bezzwrotnym dofinansowaniem inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. Cieszę się, że duże miasta, takie jak Lublin będą mogły zrealizować swoje projekty dzięki rządowemu wsparciu - mówi Artur Soboń, wiceminister rozwoju i technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Rozwoju Lokalnego.

Władze Lublina podkreślają, że Program Inwestycji Strategicznych stworzył możliwość wnioskowania o dofinansowanie inwestycji, m.in. z zakresu infrastruktury drogowej, które nie są objęte dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. W ramach naboru Miasto złożyło trzy wnioski, zgodnie z priorytetami określonymi w uchwale Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Funduszu oraz warunkami naboru wniosków, tj. jeden projekt bez ograniczenia limitowego, drugi do wysokości 30 mln zł i ostatni do 5 mln zł.

- Wskazaliśmy projekty, których wykonanie z powodu trudnej sytuacji finansowej samorządu do tej pory nie było możliwe. Otrzymane dofinansowanie w kwocie 35 mln na realizację dwóch wniosków, dotyczy budowy nowych dróg w dzielnicach Sławin i Szerokie oraz na osiedlach mieszkaniowych. Posiadana pełna dokumentacja projektowa, w tym zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, pozwolą niezwłocznie po podpisaniu wstępnej promesy o dofinansowaniu, wszcząć postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację robót budowlanych - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W ramach pierwszej inwestycji planowana jest budowa dróg ul. Bliskiej i Skowronkowej o łącznej długości ok. 3,5 km. Inwestycja zakłada też budowę i przebudowę m.in. dojazdów, miejsc postojowych, chodników, oświetlenia, kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym oraz sieci energetycznej i teletechnicznej. Planowana do budowy ul. Bliska będzie połączeniem drogowym głównych ulic wylotowych w zachodniej części miasta czyli ul. Nałęczowskiej i ul. Wojciechowskiej. Podobnie nowo budowana ul. Skowronkowa ma poprawić poziom skomunikowania obsługiwanego przez nią rejonu miasta z głównymi trasami Lublina w części północo-zachodniej. Wartość całkowita realizacji projektu to 31,6 mln zł.

Z kolei wniosek z ograniczeniem kwotowym do 5 mln zł zakłada budowę dróg gminnych w rejonie trzech dzielnic Lublina: Czechów Południowy, Wrotków i Dziesiąta. Zakres inwestycji dotyczy budowy ulic: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta wraz z ul. Kuncewiczowej oraz drogi pomiędzy ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego. Budowa ul. Wapowskiego ma mieć znaczący efekt w postaci utworzenia ostatniego brakującego elementu połączenia komunikacyjnego starego i nowych osiedli mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków. Z kolei ulice Oczki, Brata Alberta i Kuncewiczowej mają zapewnić możliwość rozbudowy w kierunku wschodnim osiedli mieszkaniowych dzielnicy Dziesiąta. Natomiast budowa nowej drogi łączącej jedną z głównych ulic dzielnicy Czechów Południowy - ul. Szeligowskiego z obsługującą duże osiedle bloków wielorodzinnych ul. Milenijną, ma poprawić dostępność komunikacyjną osiedla. Nowa droga będzie przedłużeniem ul. Gębali prowadzącej bezpośrednio w rejon głównych lubelskich szpitali i budynków uczelni medycznej. Wartość całkowita realizacji projektu to 5,3 mln zł.

Lublin złożył trzy wnioski o dofinansowanie. Jeden nie otrzymał wsparcia. To wniosek bez kwotowego ograniczenia, o wartości 110 mln zł, który dotyczył projektu budowy strategicznych dla obsługi transportu w mieście dróg, czyli przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz ul. Węglarza. Kwota dofinansowania, o którą starało się Miasto to 104,5 mln zł. Mimo to, Miasto planuje zgłaszać to zadanie do kolejnych edycji Programu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy