Reklama

Reklama

Lublin: Miasto dofinansowuje kulturę i artystów. Przyznano stypendia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Miasto dofinansowuje kulturę i artystów. Przyznano stypendia - Zdjęcie główne

Miasto dofinansowuje kulturę i artystów. Przyznano stypendia | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 20 osób dostanie stypendia Prezydenta Miasta Lublin na realizację w 2022 roku projektów z zakresu twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. Dzięki stypendiom powstaną m.in. prace z zakresu sztuk wizualnych, publikacje książkowe, spektakle czy albumy muzyczne, których autorzy lub tematyka są związane z miastem.

Reklama

- Rozstrzygnięty nabór wniosków stypendialnych był ostatnim naborem na starych zasadach. W październiku tego roku przyjęto uchwałę, która rozszerza grono osób mogących aplikować o wsparcie finansowe swoich pomysłów w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Nowością w tym dokumencie są stypendia na realizację projektów młodzieżowych, przeznaczonych dla osób między 13 a 30 rokiem życia. Chcemy w ten sposób zachęcić młodych do włączenia się w przygotowania bogatej oferty Europejskiej Stolicy Młodzieży - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Wśród projektów, które dostały wsparcie stypendium jest np. wykonanie wielkoformatowych płaskorzeźb odlanych z żywicy autorstwa Pawła Bernika, realizacja przez Annę Puzio spektaklu na styku rzeczywistości realnej i wirtualnej, w którym inspiracją będzie historia dawnego teatru żydowskiego i proza Brunona Schulza oraz nagranie albumu muzycznego na pograniczu jazzu, gospel i soul przez Przemysław Jaworucki Quartet.

 
Stypenium dostanie też Jan Znajomski, który wyda albumu exlibrisów autorstwa jego zmarłego niedawno ojca - Roberta Znajomskiego. Z kolei Kamil Brewiński-Mączka dzięki otrzymanemu stypendium zrealizuje cykl spotkań poetyckich z udziałem twórców współczesnej liryki polskiej związanych z Lublinem i Lubelszczyzną. Z kolei Agnieszka Chwiałkowska zorganizuje cykl integracyjnych warsztatów dla młodzieży z różnych środowisk, które wzmocnią więzi wśród młodych w okresie postpandemicznym poprzez wielowymiarową opowieść o sztukach wizualnych. W ramach stypendium powstanie również książka autorstwa Ilony Dąbrowskiej, opowiadająca historię pierwszego chorego w województwie lubelskim, u którego stwierdzono wirusa SARS-CoV2.
 
 
W trakcie trwającego do 2 listopada naboru wpłynęło 77 wniosków na łączną kwotę ponad 737 tys. zł. Komisja ds. stypendiów zdecydowała o przyznaniu 20 osobom środków w łącznej wysokości 180 tys. zł.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy