reklama
reklama

Lublin: Miasto chce chronić zieleń. Chodzi o konkretne ogrody, parki i lasy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto chce chronić zieleń. Chodzi o konkretne ogrody, parki i lasy - Zdjęcie główne

Miasto chce chronić zieleń. Chodzi o konkretne ogrody, parki i lasy | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogrody, parki oraz lasy o łącznej powierzchni ponad 1600 ha - to kolejne zielone obszary Lublina, które Miasto obejmie ochroną. Na ostatniej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów o szczególnym znaczeniu przyrodniczym.
reklama

Przedłożony pod głosowanie Rady Miasta projekt uchwały to kolejne działanie w ramach polityki przestrzennej, która ma chronić tereny zielone w dokumentach planistycznych. W 2012 r. rozpoczęły się prace nad planami miejscowymi obejmującymi doliny rzeczne, cztery uchwały zostały już podjęte, a dwa kolejne plany są na ukończeniu. W tym roku zaczęły się też działania zmierzające do objęcia ochroną wąwozu wzdłuż linii kolejowej i Starego Gaju na Czubach oraz uchwalono plan miejscowy przy ul. Kazimierza Wielkiego w dzielnicy Rury mający wzmacniać ochronę terenów zielonych.
 
- W Studium z 2019 r. ranga terenów przyrodniczych w mieście została podniesiona i uwypuklona. Jako naczelną, nadrzędną zasadę kształtowania polityki przestrzennej miasta przyjęto zasadę integralności, ciągłości, ochrony przed zabudową oraz wzmacniania funkcji przyrodniczych Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Zasady zagospodarowania terenów położonych w ramach ESOCH powinny być bezwzględnie podporządkowane przede wszystkim ochronie wartości przyrodniczych. Opracowanie planów, w których zabezpieczone prawem miejscowym będą wskazane przestrzenie publiczne z uwzględnieniem wymagań ładu przestrzennego, jest w pełni uzasadnione i niezbędne dla prawidłowego rozwoju miasta o funkcji metropolitalnej - mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta.
 

Przystąpienie do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczyośmiu obszarów miasta. Są to: Ogród Saski (około 14 ha) jako element Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych Miasta Lublin oraz objęty ścisłą ochroną konserwatorską, Ogród Botaniczny – tereny pod powiększenie Ogrodu (około 5 ha) w kierunku północnym i zachodnim, położone w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych miasta Lublin, skwer Dzieci z Pahiatua na placu Lecha Kaczyńskiego (około 2,5 ha) położony w objętym ścisłą ochroną konserwatorską Zespole urbanistycznym Starego Miasta i Śródmieścia Lublina, wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego, park Akademicki ze skwerem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (około 17 ha)  położony na terenie Miasteczka Akademickiego, park Kalinowszczyzna (11 ha) obejmujący rozległy wąwóz wraz z suchymi dolinami, położony pomiędzy ulicami: Lwowską, al. Andersa, Ruckemana, Wołyńską i Dembowskiego - obszar projektowanego parku położony jest w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych miasta Lublin, bulwar wzdłuż rzeki Bystrzycy (2,4 ha) obejmujący zachodnią część nabrzeża Bystrzycy, pomiędzy al. Piłsudskiego i ul. Muzyczną, las Stary Gaj (około 480 ha), las Dąbrowa (ponad 1100 ha).

Największe obszary, dla których powstaną miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego to lasy. W obszarze Starego Gaju, w jego północno-zachodniej części, położony jest jedyny na terenie Lublina Rezerwat przyrody "Stasin” o powierzchni 24,4 ha. Celem ochrony jest m.in. gatunek brzozy czarnej (188 okazów) rosnącej na siedlisku lasu świeżego, z dominacją brzozy brodawkowatej i dużym udziałem osiki i grabu oraz lipy i dębu. W runie stwierdzono występowanie ponad 100 gatunków roślin naczyniowych, w tym prawnie chronionych i około 20 gatunków ptaków chronionych. Tereny położone na północ od lasu Dąbrowa, w obowiązującym Studium, przeznaczone są pod przestrzenie otwarte – rolnicze, wypoczynkowe, nieużytki, zieleń nieurządzoną oraz pod zieleń urządzoną związaną z wypoczynkowymi i rekreacyjnymi potrzebami mieszkańców, w tym zieleń działkową. Zarówno teren Starego Gaju wraz z terenem przyległym, jak i lasu Dąbrowa położony jest w Czerniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu oraz w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych.

- Wskazane obszary zielone nie posiadają obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestycje w terenie realizowane są na podstawie wydawanych decyzji lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy. Dla analizowanych obszarów obowiązują ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina z 2019 r. Na obszarze objętym przystąpieniem do sporządzenia planów, Studium i zawarte w nim programy, określają obszary przestrzeni publicznych, w szczególności ogrody, parki, lasy, skwery, zieleńce, promenady i bulwary - wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Podjęcie opracowania miejscowych planów w terenach o szczególnym znaczeniu przyrodniczym wynika również z obowiązującego "Planu adaptacji do zmian klimatu dla miasta Lublin do roku 2030”, przejętego uchwałą Rady Miasta Lublin w 2019 roku.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama