Przystąpienie do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczyośmiu obszarów miasta. Są to: Ogród Saski (około 14 ha) jako element Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych Miasta Lublin oraz objęty ścisłą ochroną konserwatorską, Ogród Botaniczny – tereny pod powiększenie Ogrodu (około 5 ha) w kierunku północnym i zachodnim, położone w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych miasta Lublin, skwer Dzieci z Pahiatua na placu Lecha Kaczyńskiego (około 2,5 ha) położony w objętym ścisłą ochroną konserwatorską Zespole urbanistycznym Starego Miasta i Śródmieścia Lublina, wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego, park Akademicki ze skwerem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (około 17 ha) położony na terenie Miasteczka Akademickiego, park Kalinowszczyzna (11 ha) obejmujący rozległy wąwóz wraz z suchymi dolinami, położony pomiędzy ulicami: Lwowską, al. Andersa, Ruckemana, Wołyńską i Dembowskiego - obszar projektowanego parku położony jest w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych miasta Lublin, bulwar wzdłuż rzeki Bystrzycy (2,4 ha) obejmujący zachodnią część nabrzeża Bystrzycy, pomiędzy al. Piłsudskiego i ul. Muzyczną, las Stary Gaj (około 480 ha), las Dąbrowa (ponad 1100 ha).
Największe obszary, dla których powstaną miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego to lasy. W obszarze Starego Gaju, w jego północno-zachodniej części, położony jest jedyny na terenie Lublina Rezerwat przyrody "Stasin” o powierzchni 24,4 ha. Celem ochrony jest m.in. gatunek brzozy czarnej (188 okazów) rosnącej na siedlisku lasu świeżego, z dominacją brzozy brodawkowatej i dużym udziałem osiki i grabu oraz lipy i dębu. W runie stwierdzono występowanie ponad 100 gatunków roślin naczyniowych, w tym prawnie chronionych i około 20 gatunków ptaków chronionych. Tereny położone na północ od lasu Dąbrowa, w obowiązującym Studium, przeznaczone są pod przestrzenie otwarte – rolnicze, wypoczynkowe, nieużytki, zieleń nieurządzoną oraz pod zieleń urządzoną związaną z wypoczynkowymi i rekreacyjnymi potrzebami mieszkańców, w tym zieleń działkową. Zarówno teren Starego Gaju wraz z terenem przyległym, jak i lasu Dąbrowa położony jest w Czerniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu oraz w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Skwer na Tatarach już odnowiony
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.