Organizatorzy konkursu wyróżniają te jednostki samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z edukacją zdrowotną i profilaktyką chorób.
‒ Program wykrywania wad wzroku i zeza wśród uczniów szkół podstawowych pozwala na wczesne zdiagnozowanie i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia u dzieci. Nagroda w konkursie "Zdrowy Samorząd" jest dużym wyróżnieniem dla Miasta, ale przede wszystkim stanowi wyraz uznania dla wszystkich pracowników lubelskich szkół, którzy na co dzień realizują program. To dzięki zaangażowaniu kadry pedagogicznej i medycznej, nasze działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej zostały dostrzeżone i docenione, za co wszystkim serdecznie dziękuję – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
„Program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych” realizowany jest w Lublinie od 2015 roku. Łącznie przebadano ponad 7 tys. lubelskich uczniów. Co roku podczas przesiewowego badania wzroku u ponad 20% wykrywane są nieprawidłowości w zakresie widzenia. Program ma również uświadomić rodzicom i nauczycielom o istotności działań profilaktycznych we wczesnym etapie rozwoju dzieci.