- Chcemy, by lubelska kultura wsparła procesy integracji dotychczasowych mieszkańców Lublina i napływających do nas osób, bo to jedno z ważniejszych zadań, jakie stoi przed nami w kontekście kryzysu uchodźczego. Nic nie wskazuje na to, by wojna w Ukrainie szybko się skończyła, dlatego potrzebujemy takich działań, które naturalnie i płynnie włączą uchodźców w życie miasta do czasu aż sytuacja w ich ojczyźnie się ustabilizuje. Nie wyobrażam sobie lepszej drogi do integracji lubelskich i ukraińskich rodzin, jak poprzez kulturę - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Od początku wybuchu wojny w Ukrainie, do Lublina przyjechało wielu obywateli Ukrainy, szukających schronienia. W obliczu wojny oraz napływu uchodźców z Ukrainy do Lublina przed lubelskim środowiskiem kultury stanęły nowe wyzwania w zakresie przyszłych działań kulturalnych włączających nowych mieszkańców i mieszkanki do życia społecznego w Lublinie. Dlatego odbyło się spotkanie prezydenta miasta z przedstawicielami miejskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych w zakresie włączania poprzez kulturę obywateli i obywatelek Ukrainy w życie miasta.
- Celem spotkania było przeanalizowanie wyzwań, jakie stoją przed lubelskim środowiskiem kultury, omówienie bieżącej sytuacji oraz rozmowa na temat przyszłych działań kulturalnych włączających nowych mieszkańców i mieszkanki do życia społecznego w Lublinie. W celu koordynacji tych działań, Prezydent Krzysztof Żuk powoła Pełnomocnika ds. włączania poprzez kulturę, którym zostanie Dariusz Jachimowicz - informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.
Dariusz Jachimowicz to menedżer kultury, lider programów społecznych, tutor liderek i liderów lokalnych (Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności), mentor innowatorek i innowatorów społecznych (Włącznik Innowacji Społecznych, Małe Wielkie Zmiany), przez ponad 30 lat drogi zawodowej pracował w kilkunastu miastach (m.in. Lublin, Warszawa, Kraków, Poznań, Sejny) i kilku krajach, koordynował duże międzynarodowe programy kulturalne, doradzał ministrom i premierom (m.in. prof. Michałowi Kuleszy w przeprowadzeniu reformy ustrojowej w zakresie powiatów i regionów), współpracował z samorządami, był autorem założeń polityki kulturalnej państwa (na zlecenie ministra Andrzeja Celińskiego).
Miał udział w uzyskaniu przez Kraków tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2000, pracował dla samorządu Miasta Lublin w przygotowaniach do starania o ten tytuł jako Pełnomocnik Prezydenta oraz Dyrektor Wydziału Kultury. Współtworzył Szkołę Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego, był autorem i realizatorem Warszawskiego Systemu Informacji o Kulturze i współautorem Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Prowadził kursy studiów podyplomowych zarządzanie w kulturze m.in. dla UJ, Szkoły Głównej Handlowej, Polskiej Akademii Nauk. Współpracował m.in. z Teatrem Ósmego Dnia, Fundacją Pogranicze, Arts Management Training Initiative Scotland (Edynburg), Fondation Marcel Hicter (Bruksela), The Felix Meritis Foundation (Amsterdam), Stowarzyszeniem dzieci Holocaustu w Warszawie, Forum Kultury Pro Publico Bono, Fundacją Muzyka Kresów. Zajmował kierownicze stanowiska w instytucjach kultury, strukturach samorządowych, organizacjach pozarządowych. W ostatnich latach Dariusz Jachimowicz dużo czasu poświęca pracy w roli mentora i tutora wobec osób w pozycjach liderskich oraz twórczyń i twórców innowacji, ostatnio głownie w zakresie działań na rzecz włączenia społecznego migrantów, defaworyzowanych grup społecznych, osób w kryzysach.
Jednym z działań włączających obywateli Ukrainy w życie kulturalne Lublina jest spilnakultura.pl. To nowa platforma informacji działań kulturowych, dostępna dla osób ukraińskojęzycznych. Strona internetowa funkcjonuje przy Centrum Kultury. Pracownicy ukraińskiej kultury, animatorzy, edukatorzy i wszystkie osoby zainteresowane mogą kontaktować się z administratorami platformy za pośrednictwem adresu spilnakultura@ck.lublin.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.