W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, władze KUL przekazały, że są gotowe do udzielenia wsparcia swoim studentom z Ukrainy. Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL poinformował, że w czwartek (24 lutego), o godz. 19.00 w kościele akademickim, będzie przewodniczył mszy w intencji pokoju w Ukrainie i Europie. - Zapraszam do uczestnictwa, szczególnie pracowników, studentów i doktorantów naszego uniwersytetu - zachęca ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Podkreślił też, że KUL przewiduje różne formy wsparcia dla kilkuset swoich studentów i doktorantów z Ukrainy. - Informacje będą przekazywane na bieżąco, w zależności od potrzeb, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych - zaznaczył.
Rektor KUL przypomniał, że w poniedziałek Kolegium Rektorskie oświadczyło, że stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom wojennym, które w żadnym przypadku, nie rozwiązywały problemów geopolitycznych, ale prowadziły do ich pogłębienia i ludzkich dramatów.
- Sąsiednie narody, nawet pomimo rozmaitych różnic, mogą żyć w pokoju i prowadzić dialog, choć może być on trudny. Szczególnie przejawia się to w świecie nauki i kultury. Naukowcy, doktoranci i studenci KUL, od lat budują pozytywne relacje ze swoimi koleżankami i kolegami z Ukrainy i Rosji. Przykładem może być Kongres Kultury Chrześcijańskiej, organizowany na naszym Uniwersytecie - wskazało Kolegium Rektorskie.
CZYTAJ TAKŻE: Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna stała się faktem
Władze KUL, odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka, zachęcają do modlitwy i postu w intencji pokoju w Europie i na świecie. - Powtarzamy za patronem KUL – św. Janem Pawłem II: "Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości - wskazuje Kolegium.
KUL w porozumieniu z MEiN przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia studentów-uchodźców. - W razie potrzeby ewakuacji uniwersytetów ukraińskich studenci i pracownicy znajdą schronienie i miejsce, gdzie będą mogli pracować i studiować na KUL-u - zapewnia rzecznik prasowy KUL dr hab. Michał Wyrostiewicz, prof. KUL.
Studenci-uchodźcy - jak informuje rzecznik KUL - będą mogli korzystać z infrastruktury naukowej i dydaktycznej oraz socjalnej, czyli z akademików. Szczegóły są aktualnie uzgadniane między władzami KUL-u i ministerstwem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.