Reklama

Reklama

Lublin: Kolejne wsparcie dla uchodźców. Powstało drugie Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Kolejne wsparcie dla uchodźców. Powstało drugie Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy - Zdjęcie główne

Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Lwowskiej | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Lwowskiej ruszy drugie w mieście Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy.

Reklama

Od kilku tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Polski, w tym do Lublina przyjeżdżają obywatele Ukrainy, którzy szukają schronienia. Miasto organizuje dla nich pomoc. Jedną z form wsparcia jest utworzenie Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Lwowskiej 11, które będzie działać od wtorku (29 marca). Obok punktów do nadania numeru PESEL będą tam również stanowiska Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- W nowo utworzonym przez Miasto Lublin Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy powstało 14 stanowisk obsługi administracyjnej. Jest to przedsięwzięcie, które wymagało przygotowania w krótkim czasie pomieszczeń, mebli, infrastruktury IT, wyposażenia, ale przede wszystkim, zabezpieczenia upoważnionych i wykwalifikowanych pracowników. Nowa placówka pozwoli znacznie przyspieszyć nadawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy. Dotychczas nadaliśmy blisko dwa tysiące numerów. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych pracowników i wsparciu wolontariuszy, za co bardzo dziękuję - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin, pełnomocnik prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.

Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy będzie działać w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Lwowskiej 11. Wejście będzie możliwe tylko od strony boiska Orlik. Salę obsługi wyposażono w 14 stanowisk z niezbędnym sprzętem, w tym drukarki, skanery i czytniki linii papilarnych konieczne do nadawania numeru PESEL. Znajdują się tam również dwa stanowiska recepcyjne, w których będzie udzielana informacja. Same zapisy do nadania numeru PESEL będą odbywały się na zewnątrz, w namiocie wojskowym. Nie będzie możliwe parkowanie na terenie placówki.

Obsługa ma być świadczona od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45-15.15. W pracę zostaną zaangażowani wolontariusze i pracownicy posługujący się językiem ukraińskim. W punkcie będzie również możliwość nieodpłatnego wykonania zdjęcia. W Centrum będzie można załatwić takie sprawy jak: nadanie numeru PESEL, zakładanie profilu zaufanego, jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, świadczenia rodzinne, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, tzw. świadczenie 40 zł.

Meble (biurka, stoły, krzesła), które znalazły się w Centrum, zostały nieodpłatnie przekazane Miastu przez IKEA Lublin.

Nadawanie wniosków o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy będzie odbywało się teraz w czterech lokalizacjach: Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Lwowskiej 11, Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy przy ul. Zemborzyckiej 88 oraz w dwóch BOM-ach: przy ul. Wieniawskiej 14 oraz Filaretów 44. Nadal obowiązują zapisy. W celu umówienia wizyty nie ma konieczności obecności całej rodziny, wystarczy jeden jej członek, który zapisze daną grupę osób. Może być to również osoba, która przyjęła obywateli Ukrainy pod swój dach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy