Reklama

Reklama

Lublin: Inżynierowie zaczęli rok akademicki. Politechnika Lubelska przyjęła nowych studentów

Opublikowano: śr, 6 paź 2021 17:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Politechnika Lubelska zainaugurowała nowy rok akademicki 2021/2022. Studia na uczelni zaczyna 2,7 tys. studentów. Zajęcia będą prowadzone w formie hybrydowej.

Reklama

Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w 1953 roku. Kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby regionu oraz pełni funkcję regionalnego centrum edukacji i doradztwa technicznego - ośrodka wspierającego środowiska gospodarcze i techniczne w tworzeniu ich własnych strategii innowacji, transferze technologii i doskonaleniu kadr.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uniwersytet Przyrodniczy przywitał studentów. Rok akademicki uroczyście rozpoczęty [GALERIA]

Uczelnia rok akademicki oficjalnie zaczęła w środę (6 października). Podczas inauguracji odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów oraz wręczono specjalną nagrodę dla najlepszego absolwenta. Tegorocznym laureatem został mgr inż. Dariusz Gorajek, dyrektor zarządzający Dywizją Business and Platform Solutions w Atos Polska i menedżer w branży IT.

- Mam nadzieję, że ten rok akademicki będzie lepszy niż ostatni, który w zdecydowanej większości odbywał się w formie zdalnej. Obecnie nastawiamy się na zajęcia w formie hybrydowej, przy czym większość zajęć zaplanowaliśmy w formie stacjonarnej. Oczywiście musimy być mobilni i szybko adaptować się do sytuacji, jaka wystąpi na zewnątrz. Plany zajęć przygotowane są tak, żebyśmy mogli bardzo szybko przejść na formę zdalną. Jednak na dzień dzisiejszy nie planujemy zajęć zdalnych z laboratoriów - mówił prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

Główne kierunki prowadzonych badań naukowych wiążą się z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii. Na 21 kierunkach na Politechnice, studiuje 7,8 tys. osób, z czego 2,7 tys. rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów. 

W trakcie uroczystości rektor mówił też o potencjale uniwersytetu - Podczas wrześniowego posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Ministerstwa Edukacji i Nauki Jarosław Oliwa przedstawił analizę w zakresie kategorii naukowych pracowników. Wynika z niej, że Politechnika Lubelska uzyskała najwyższy wskaźnik wśród uczelni akademickich, wynoszący 1,12. Biorąc pod uwagę uczelnie badawcze, byłaby to 5 pozycja na 10 uczelni. Do statusu uczelni badawczej brakowało nam naprawdę niewiele - stwierdził prof. Pater.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Rok akademicki uroczyście rozpoczęty. Rektor UMCS przywitał studentów i apelował o szczepienie się [GALERIA]

Rektor mówił również o planach uczelni. - Planujemy budowę siedziby Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, w której – oprócz nowoczesnych pomieszczeń dla jednostek go tworzących, a więc Ośrodka Analiz Bibliometrycznych, Biblioteki oraz Wydawnictwa Politechniki Lubelskiej – zamierzamy także umieścić salę widowiskową tak ważną dla organizacji najważniejszych wydarzeń uczelnianych. W fazie opracowywania jest także Centrum Odnawialnych Źródeł Energii – kompleks naukowo-dydaktyczny.

Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny pt. "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość akredytacji w szkolnictwie wyższym w Polsce – osobiste spojrzenie”, który wygłosił profesor Krzysztof Diks, były przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Jednym z gości uroczystości był wojewoda lubelski Lech Sprawka, który w 1980 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.