Reklama

Reklama

Lublin: Felin i Czechów na razie bez Biur Obsługi Mieszkańców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Felin i Czechów na razie bez Biur Obsługi Mieszkańców - Zdjęcie główne

Felin i Czechów na razie bez Biur Obsługi Mieszkańców | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O to kiedy z powrotem będzie działać Biura Obsługi Mieszkańców na Felinie i Czechowie, zapytał jeden z radnych. Władze miasta odpowiedziały, że na razie nie ma możliwości, żeby wróciły.

Reklama

Radny  miejski Marcin Bubicz (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował dwie interpelacje do władz miasta. Obie dotyczą działania Biur Obsługi Mieszkańców. W pierwszym przypadku chodzi o placówkę w dzielnicy Czechów, a w drugim w dziennicy Felin.

- Biura Obsługi Mieszkańców zlokalizowane w dzielnicach są świetną i wygodną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, w tym w szczególności w zakresie załatwiania kwestii mieszkaniowych, podatkowych oraz spraw związanych z dowodami osobistymi, Lubelską Kartą Miejską i prawem jazdy - przekonuje Marcin Bubicz w obu interpelacjach.

Dalej dodał, że filie BOM mieściły się przy ul. Żywnego na Czechowie i przy ul. Jagiełły na Felinie, a teraz pozostają zamknięte.

- Przyczyną takiego stanu rzeczy jest epidemia koronawirusa. Co istotne, od kwietnia 2022 roku Rząd zniósł wiele z obostrzeń COVID-owych a statystyki zakażeń pokazują tendencje malejącą. W tym samym pomieszczeniu co BOM funkcjonuje bez większych perturbacji placówka Poczty Polskiej - napisał radny w obu interpelacjach.

Podkreślił też, że powrotu działalności Biur chcą mieszkańcy, Rady Dzielnic i Rada Miasta. Zaapelował o możliwie szybkie podjęcie działań mających na celu przywrócenie filii BOM na Czechowie i Felinie. Przekonuje, że dzięki takim placówkom, w jednym miejscu można było szybko i wygodnie załatwić wiele z urzędowych spraw, a sama lokalizacja jest powszechnie znana.

Na koniec zapytał jeszcze kiedy planowane jest ponowne otwarcie Biur, czy BOM-y będą mieścić się w dotychczasowych budynkach, a jeśli nie to czy wybrane zostały już nowe lokalizacje?

Andrzej Wojewódzki - Sekretarz Miasta poinformował, że w przypadku biura na Felinie obecnie nie jest planowane jego uruchamianie.

- Z naszych informacji oraz prowadzonych statystyk wynikało, że z Biura korzystało mało osób. Dodatkowo w budynku przy ul. Jagiełły 10 stanowiska obsługi Urzędu Miasta Lublin znajdowały się w poczekalni Poczty Polskiej SA, w której klienci poczty oczekiwali na obsługę. Tym samym pojawił się problem ze spełnieniem wymogów określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa informacji oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - napisał Andrzej Wojewódzki.

Dalej przekazał, że jeszcze podczas pandemii w 2021 roku została uruchomiona nowa placówka Biura przy ul. Wolskiej 11. Podkreślił, że jest to miejsce bardzo dobrze skomunikowane z dzielnicą Felin i zaznaczył, że mieszkańcy Felina korzystają z tego punktu, a władze miasta po liczbie składanych pism widzą, że to miejsce jest dla nich wygodniejsze od placówki przy ul. Jagiełły 10. 

- BOM przy Wolskiej 11 jest jednym z najbardziej odwiedzanych przez klientów Urzędu Miasta Lublin - dodał Andrzej Wojewódzki. - Obecnie, ze względu na pandemię, wdrożenie Polskiego Ładu oraz zmiany podatkowe nastąpiły duże ubytki w dochodach budżetu Gminy Lublin. Dlatego brak jest możliwości zaangażowania środków finansowych na nową lokalizację BOM w dzielnicy Felin - podsumował.

Z kolei w przypadku BOM na Czechowie Sekretarz Miasta odpowiedział, że biuro faktycznie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Ale warunki lokalowe jakimi dysponuje Poczta Polska w tym miejscu uniemożliwiają dalsze prowadzenie działalności Biura. 

- Mając na uwadze potrzeby lokalnej społeczności nie rezygnujemy jednak ze znalezienia odpowiedniego lokalu na potrzeby Biura Obsługi Mieszkańców. W obszarze Czechowa do dnia dzisiejszego nie została wybrana lokalizacja nowego BOMu ponieważ w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów ani innego komercyjnego właściciela nieruchomości nie udało się sfinalizować najmu pomieszczeń na ten rodzaj działalności - napisał Wojewódzki. - Głównym powodem była funkcjonalność proponowanych UM Lublin pomieszczeń, brak zainteresowania ze strony właściciela obiektu na poniesienie wydatków inwestycyjnych na przygotowanie pomieszczeń lub obowiązek poniesienia przez Urząd Miasta dużych nakładów inwestycyjnych na modernizację lokalu stanowiącego własność prywatną bez możliwości refundacji tych nakładów - dodał.

Podkreślił, że władzom Lublina zależy również na dostępności dla osób z ze specjalnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz klientów z dziećmi. 

- W nowym Biurze Obsługi Mieszkańców w dzielnicy Czechów planowane jest utworzenie 5 – 7 stanowisk, tak żeby obsługa odbywała się sprawnie i płynnie. Po znalezieniu odpowiedniego lokalu, który będzie spełniał nasze oczekiwania i będzie zlokalizowany w miejscu najbardziej dostępnym dla mieszkańców dzielnicy będą podejmowane dalsze czynności w zakresie uruchomienia i pracy BOM - podsumował.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy