Reklama

Reklama

Lublin: Przez likwidację gimnazjów, dwie podstawówki mają nowe obwody

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Przez likwidację gimnazjów, dwie podstawówki mają nowe obwody - Zdjęcie główne

Lublin: Dwie podstawówki na Węglinie mają nowe obwody | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwie szkoły podstawowe na Węglinie mają nowe obwody. - Aby zapewnić wszystkim uczniom z tego terenu możliwie wygodny dostęp do szkoły, miasto przygotowało nowy podział obwodów szkolnych, który obecnie jest w trakcie uzgodnień z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz Radą Dzielnicy Węglin Południowy - mówi zastępca prezydenta Lublina.

Reklama

 
Miasto skończyło poszukiwania obiektu dla potrzeb jednostki oświatowej dla terenu ograniczonego ulicami: Al. Kraśnicka, ul. Roztocze, ul. Jana Pawła II, ul. Granitowa, południowa granica miasta, Al. Kraśnicka. Do Urzędu Miasta Lublin wpłynęła jedna oferta dotycząca budynku przy ul. Wielkopolskiej 55 w Lublinie. Wynajmujący zaproponował budynek odpowiadający wymogom dotyczącym lokalizacji oraz ilości sal dydaktycznych określonym w ogłoszeniu. Nie wpłynęła żadna inna odpowiedź na wystosowane ogłoszenie. W związku z tym podjęto negocjacje warunków umowy najmu, niemniej jednak poczynione ustalenia nie zostały przyjęte do dalszego rozpoznania, co skutkowało zakończeniem postępowania w sprawie.
 

- Aby zapewnić wszystkim uczniom z tego terenu możliwie wygodny dostęp do szkoły, miasto przygotowało nowy podział obwodów szkolnych, który obecnie jest w trakcie uzgodnień z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz Radą Dzielnicy Węglin Południowy. W najbliższym roku dzieci z Węglina będą realizowały obowiązek szkolny w obwodach szkół nr 50 przy ul. Roztocze i 58 przy ul. Berylowej. W szkole nr 50 powstanie osiem pierwszych klas (cztery dodatkowe), zaś w szkole nr 58 pięć pierwszych klas - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty.

Do szkoły nr 50 miałyby chodzić dzieci z zachodniej części Węglina. Miasto ma zagwarantować autobus, który dowiezie uczniów do szkoły. Placówka przy ul. Roztocze jest wyposażona w halę sportową i basen. Dane demograficzne wskazują na to, że liczba uczniów w dotychczasowym obwodzie tej szkoły będzie ulegała znacznemu zmniejszeniu.

Po rozpoczęciu nauki dzieci będą uczęszczały do obu szkół przez pełnych osiem lat. Z kolei opcji wynajmu dodatkowych pomieszczeń dla szkoły przy ul. Berylowej Miasto zamierza szukać w przyszłym roku. W międzyczasie będą trwały przygotowania do budowy nowych pomieszczeń dla placówki.

- Szacuje się, że w obwodzie szkoły nr 58 przy ul. Berylowej w najbliższych latach liczba oddziałów klas pierwszych będzie oscylowała w granicach 11-13. Przy tak dużej liczbie dzieci, którym musimy zapewnić możliwość realizacji obowiązku szkolnego, potrzeba budowy nowego obiektu oświatowego w dzielnicy Węglin Południowy jest bezdyskusyjna. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego taki obiekt mógłby powstać przy ul. Jemiołuszki - dodaje Mariusz Banach.

Projekt uchwały wprowadzającej nowe obwody szkolne dla placówek na Węglinie trafi na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin, która planowana jest na 27 stycznia.

Większe zapotrzebowanie na powierzchnię edukacyjną w tej części miasta jest efektem reformy edukacyjnej, zgodnie z którą zlikwidowano gimnazja. Oddana do użytku w 2020 r. szkoła przy ul. Berylowej projektowana była na sześć klas szkoły podstawowej, które miały się zapełniać stopniowo wraz z rozwojem dzielnicy. Jednak po reformie w budynku muszą zmieścić się teraz też uczniowie z 7 i 8 klas. Do tego dochodzi dynamiczniejszy niż prognozowano przyrost nowych budynków mieszkalnych, które najczęściej są zajmowane przez młode rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy