- Aby zapewnić wszystkim uczniom z tego terenu możliwie wygodny dostęp do szkoły, miasto przygotowało nowy podział obwodów szkolnych, który obecnie jest w trakcie uzgodnień z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz Radą Dzielnicy Węglin Południowy. W najbliższym roku dzieci z Węglina będą realizowały obowiązek szkolny w obwodach szkół nr 50 przy ul. Roztocze i 58 przy ul. Berylowej. W szkole nr 50 powstanie osiem pierwszych klas (cztery dodatkowe), zaś w szkole nr 58 pięć pierwszych klas - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty.
Do szkoły nr 50 miałyby chodzić dzieci z zachodniej części Węglina. Miasto ma zagwarantować autobus, który dowiezie uczniów do szkoły. Placówka przy ul. Roztocze jest wyposażona w halę sportową i basen. Dane demograficzne wskazują na to, że liczba uczniów w dotychczasowym obwodzie tej szkoły będzie ulegała znacznemu zmniejszeniu.
Po rozpoczęciu nauki dzieci będą uczęszczały do obu szkół przez pełnych osiem lat. Z kolei opcji wynajmu dodatkowych pomieszczeń dla szkoły przy ul. Berylowej Miasto zamierza szukać w przyszłym roku. W międzyczasie będą trwały przygotowania do budowy nowych pomieszczeń dla placówki.
- Szacuje się, że w obwodzie szkoły nr 58 przy ul. Berylowej w najbliższych latach liczba oddziałów klas pierwszych będzie oscylowała w granicach 11-13. Przy tak dużej liczbie dzieci, którym musimy zapewnić możliwość realizacji obowiązku szkolnego, potrzeba budowy nowego obiektu oświatowego w dzielnicy Węglin Południowy jest bezdyskusyjna. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego taki obiekt mógłby powstać przy ul. Jemiołuszki - dodaje Mariusz Banach.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Perspektywy opublikowały ranking szkół w kraju. "Staszic" i "Elektryk" wśród najlepszych
Projekt uchwały wprowadzającej nowe obwody szkolne dla placówek na Węglinie trafi na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin, która planowana jest na 27 stycznia.
Większe zapotrzebowanie na powierzchnię edukacyjną w tej części miasta jest efektem reformy edukacyjnej, zgodnie z którą zlikwidowano gimnazja. Oddana do użytku w 2020 r. szkoła przy ul. Berylowej projektowana była na sześć klas szkoły podstawowej, które miały się zapełniać stopniowo wraz z rozwojem dzielnicy. Jednak po reformie w budynku muszą zmieścić się teraz też uczniowie z 7 i 8 klas. Do tego dochodzi dynamiczniejszy niż prognozowano przyrost nowych budynków mieszkalnych, które najczęściej są zajmowane przez młode rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.