- Projekty inwestycyjne realizowane w mieście mają istotne znaczenie zarówno dla mieszkańców, bo wpływają na poprawę jakości życia, jak i dla gospodarki całego regionu. Dzięki polityce skutecznego pozyskiwania funduszy europejskich, którą realizujemy od ponad dziesięciu lat, nastąpiły istotne zmiany w wielu dziedzinach życia miasta. Kończąca się obecnie perspektywa finansowa UE 2014-2020 pozwoliła Lublinowi na skorzystanie z szansy na rozwój między innymi infrastruktury drogowej, komunikacji, kultury czy rewitalizacji. W tym okresie zrealizowaliśmy projekty inwestycyjne o wartości ok. 1,5 miliarda złotych, z czego ponad 1,1 mld złotych pozyskaliśmy z funduszy unijnych. Jestem pewien, że środki te zainwestowaliśmy właściwie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Wystawa to 24 plansze prezentujące inwestycje Lublina, które otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich w latach 2014-2020. Projekty dotyczą różnych obszarów życia miasta: infrastruktury drogowej i transportowej, przestrzeni miejskiej, a także życia społecznego, oświaty, kultury i dziedzictwa narodowego. Wystawa powstała z okazji obchodzonych we wrześniu Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
- Pierwsza część wystawy przedstawia zmiany, jakie zaszły w głównym układzie komunikacyjnym centralnej części miasta,
dzięki kompleksowo przeprowadzonej przebudowie Al. Racławickich waz z ul. Poniatowskiego i ul. Lipową. Inwestycja obejmuje budowę nowej infrastruktury głównego korytarza komunikacyjnego Lublina (ze ścieżkami rowerowymi, wydzieleniem buspasów, nową trakcją trolejbusową, oświetleniem i sygnalizacją), wraz z budową kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych oraz zakupem 12 nowoczesnych autobusów elektrycznych - wyjaśnia
Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta
Lublin.
Kolejnym projektem z zakresu komunikacji jest budowa węzłów przesiadkowych z parkingami i infrastrukturą przystankową przy ulicach Żeglarskiej, Józefa Franczaka "Lalka”, Granitowej, Zbożowej, Osmolickiej i al. Kraśnickiej, co ma umożliwić połączenie transportu publicznego z komunikacją indywidualną. Dzięki temu ma poprawić się dostępność komunikacyjna w mieście i na terenie gmin ościennych w Lubelskiem Obszarze Funkcjonalnym.
Następne plansze dotyczą dwóch projektów z ochrony środowiska, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków szkół, zmniejszenie kosztów ich eksploatacji oraz poprawa warunków nauki i pracy. Termomodernizację wykonano w 9 szkołach podstawowych, bursach i zespołach szkół. Innym projektem objęto też budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, a jego przebudowa dobiega końca.
Wystawa prezentuje też realizację projektów z pomocy społecznej, prowadzonych na rzecz poprawy warunków opieki i rehabilitacji seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami.
- Dzięki unijnym środkom oddano do użytku cztery nowe obiekty dziennego i całodobowego pobytu ze specjalistycznym i nowoczesnym wyposażeniem, tj.: centrum rozwoju i integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Głowackiego, dwa rodzinne domy pomocy przy ul. Kalinowszczyzna, Środowiskowy Ośrodek Wsparcia "Kalina”. Utworzono nowe miejsca w klubach seniora, mieszkaniach wspomaganych, placówkach opieki całodobowej, a także udostępniono system usług skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w formie opieki środowiskowej oraz wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego - informuje Monika Głazik.
Kolejne plansze dotyczą Parku Ludowego, gdzie już zakończono rewitalizację. Zaś inna z plansz opisuje transgraniczny projekt realizowany przez Lublin i Łuck, którego kluczowym elementem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Część ekspozycji przedstawia równiż postępy w trwającej budowie Dworca Metropolitalnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.