Połączone katalogi Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu oraz dwóch bibliotek wojewódzkich – w Kielcach i w Lublinie, pozwalają na przeszukiwanie opisów bibliograficznych wszystkich materiałów bibliotecznych. W ich skład wchodzą: książki i czasopisma wydawane od XIX wieku do dziś, druki ulotne, starodruki, rękopisy, zbiory muzyczne, dźwiękowe i audiowizualne, publikacje elektroniczne, zbiory kartograficzne, ikonograficzne, bibliologiczne i mikrofilmy.
Nowy system zapewnia większą dostępność literatury naukowej dla czytelników Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i ułatwia korzystanie z jej zbiorów pozostałym użytkownikom wspólnego systemu. Oprócz tego, po zamówieniu pozycji czytelnik otrzymuje mailem informację, że książka czeka na odbiór oraz przypomnienie o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych egzemplarzy.
- Dzięki szybkiej, wygodnej wyszukiwarce zasobów tradycyjnych i elektronicznych, umożliwia bardziej precyzyjne przeszukiwanie wszystkich baz danych. Pozwala również zalogowanym czytelnikom m.in. zapisywać wyniki wyszukiwania w celu późniejszego wykorzystania, tworzyć własne zestawienia bibliograficzne, eksportować dane do menedżerów bibliografii lub składać propozycje zakupu tytułów do zbiorów - wyjaśnia Katarzyna Bojko z Działu Komunikacji KUL.
System przechowuje dane w chmurze obliczeniowej, bez opcji instalacji lokalnej. Dzięki temu biblioteki nie ponoszą kosztów zakupu zaplecza serwerowego. Z takiego samego rozwiązania korzystają m.in. uniwersytety Harvarda i Cambridge.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.