"Przystanek Szczepienie” pierwotnie był zaplanowany na okres 30 września - 4 października, ale ze względu na ogromne zainteresowanie, akcja była dziesięciokrotnie przedłużana i ostatecznie zakończyła się 17 grudnia. W ramach akcji uruchomiona została specjalna linia MPK, która nieodpłatnie dowoziła osoby zainteresowane na szczepienia przeciw COVID-19. Do tego funkcjonowała infolinia, pod którą można było zgłaszać potrzebę indywidualnego transportu na miejsce szczepienia do Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie. W organizację zaangażowanych było 3 lekarzy, 4 pielęgniarki, 20 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 28 wolontariuszy.
- Od początku pandemii zwracam uwagę na to, że przejście przez jej różne fazy z jak najmniejszymi stratami dla zdrowia i życia mieszkańców województwa lubelskiego, zapewni nam realizowanie jednego, wspólnego celu - podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka. - Oprócz zasadniczego hasła na autobusie dowożącym do „Przystanku Szczepienie” był napis „Gramy razem” – to jest warunek powodzenia wszelkich działań przeciwpandemicznych, służących ochronie zdrowia i życia - podkreślał Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Kolejna fala pandemii jeszcze groźniejsza? Prof. Horban ostrzega przed "tsunami zakażonych"
Wojewoda lubelski przekazał na ręce prorektora Politechniki Lubelskiej dr. hab. Dariusza Czerwińskiego, dyplom uznania dla Związku Uczelni Lubelskich za zainicjowanie i akcji "Przystanek Szczepienie”. Z kolei za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19, okolicznościową monetę Narodowego Banku Polskiego, otrzymał prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który – jak mówił wojewoda lubelski – jest podmiotem tworzącym dla szpitali klinicznych, a te z kolei odgrywają niezmiernie ważną role w całym systemie lecznictwa szpitalnego.
- To, co jest niezwykle ważne, to ta wspólnota myślenia na sprawy ważne, która przeistacza się w działanie. Dużymi krokami budujemy akademicki Lublin. Nie powinniśmy spoczywać na laurach, ponieważ wirus z którym się mierzymy niestety kontratakuje i na kolejne fale musimy być przygotowani. Mam nadzieję, że ta nasza akcja przyczyniła się w znaczymy stopniu do tego, że zarówno my i nasi najbliżsi będziemy się czuć bezpieczniej – mówił pomysłodawca akcji, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.
- Współdziałanie dowodzi naszej współodpowiedzialności i solidarności. Celem akcji było przyśpieszenie zwalczania epidemii i pomoc tym, którzy natrafiają na różne bariery związane z dostępem do szczepień. A przecież nie ma innej drogi niż szczepienie, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed tym najgorszym, co może nastąpić - dodał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Wojewoda podkreślał, że szczepienia są ważne. - Trzecią falę województwo lubelskie przeszło łagodnie w skali kraju, natomiast podczas czwartej fali pobiliśmy wszystkie rekordy od początku pandemii: rekord zakażeń, rekord hospitalizacji, rekord hospitalizacji na łóżkach respiratorowych, rekordy zgonów. Kolejny atak wirusa nas czeka, widać to w krajach Zachodniej Europy, stąd proces szczepień jest elementem niezmiernie ważnym w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się nowej mutacji - dodał.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.