Reklama

Reklama

Lublin: Studenci sprawdzą się w roli przedsiębiorców. Podpisano specjalne porozumienie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent miasta, lubelskie uczelnie i fundacja podpisały specjalne porozumienie, które dotyczy przedsiębiorczości i studentów. W ramach niego zostanie zorganizowany konkurs startupowy.

Reklama

W Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Gminą Lublin, przedstawicielami lubelskich szkół wyższych oraz Fundacją WeDo. Jego celem jest promocja potencjału gospodarczego i akademickiego Lublina, budowanie jednego z wiodących ekosystemów startupowych w kraju oraz propagowania kultury przedsiębiorczości i innowacyjności. Porozumienie zakłada organizację konkursu startupowego dla studentów publicznych uczelni wyższych pn. Lublin-up. W czasie konkursu zespoły projektowe będą pracować z mentorami i ekspertami, którzy są praktykami biznesu, z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu czy instytucji i organizacji wspierających startupy.

- Od lat wspieramy rozwój sektora przemysłów kreatywnych, doceniając jego znaczącą rolę w gospodarce i w budowaniu lokalnej kultury przedsiębiorczości. W tym procesie niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy Miastem, uczelniami, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Dziś przypieczętowaliśmy wspólne starania o rozwój ekosystemu kreatywnego i startupowego w naszym mieście. Jednym z pierwszych działań, jakie zamierzamy podjąć w ramach nawiązanej współpracy, jest organizacja konkursu dla studentów, poprzez który wyłonimy najbardziej perspektywiczne projekty biznesowe - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Data podpisania porozumienia, czyli 15 czerwca nie była przypadkowa. Tego dnia w Centrum ECOTECH-COMPEX odbył się finał krajowego etapu Międzynarodowego Konkursu Creative Business Cup, który jest elementem wdrażania przez Miasto Strategii Lublin 2030. Głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszych startupów sektora kreatywnego.

- Zależy nam, aby Lublin był miejscem dla wszystkich kreatywnych umysłów, nowatorskich myślicieli i przyszłych liderów - mówi Jeremi Zgierski, prezes Fundacji WeDo.

Z kolei dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS wyjaśniał, że konkurs miał formułę otwartą i mogły startować w nim różne podmioty. Dlatego prorektorzy uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni Lubelskich, odpowiedzialni za wspieranie przedsiębiorczości, połączyli siły, aby na poziomie porozumienia międzyuczelnianego zorganizować i wykorzystać różne metody promocji w zakresie wsparcia aktywności młodych osób, zwłaszcza studentów.

- Oczekiwanym efektem porozumienia będzie propagowanie postaw przedsiębiorczych, wspieranie tworzących się nowych startupów w pozyskiwaniu środków na ich działalność oraz ułatwianie nawiązywania relacji między studentami – po to, aby mogli sprawniej skorzystać ze wsparcia jednostek organizacyjnych w poszczególnych uczelniach oraz innych instytucji wspierających nowo powstające firmy. Sieciujemy nasze działania również z Miastem Lublin, które od wielu lat pełni rolę integratora. Liczymy na to, że poprzez aktywność w ramach Przedsiębiorczego Lublina i Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 uda się nam połączyć te wszystkie inicjatywy oraz zaprezentować w szerszym otoczeniu międzynarodowym kreatywnych i przedsiębiorczych studentów lubelskiego ośrodka akademickiego. Docelowo chcielibyśmy, aby startupy lubelskich studentów rozwijały się w Lublinie i na Lubelszczyźnie, a tym samym przyczyniały się do rozwoju społeczno-gospodarczego naszego miasta i regionu - mówił dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS.

W podobnym tonie wypowiadał się dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, prof. Politechniki Lubelskiej - W ramach Związku Uczelni Lubelskich współpracujemy, uzupełniamy własne kompetencje i otwieramy się na nowe inicjatywy. Realizujemy wspólnie różne projekty, bo to jest wartość dodana dla miasta i dla młodzieży, która w Lublinie studiuje i uczy się, a często myśli, że swój biznes przeniesie np. do Warszawy, Gdańska czy Wrocławia (…) W związku z tym kierujemy tę naszą dzisiejszą aktywność do młodych ludzi, po to, by im ułatwić wejście w świat biznesu oraz aby zakładali innowacyjne startupy, z których później wyrosną spółki istotne dla rynku lubelskiego (…). Dziś dysponujemy technologiami i innowacyjnymi pomysłami na wysokim poziomie. Pragniemy, by ci młodzi ludzie zostali w Lublinie i swoją przyszłość z nim związali. Pragnę zapewnić młodych biznesmenów i przedsiębiorców, że Lublin nie ma się czego wstydzić i jest to miejsce, gdzie można realizować dobry biznes - zaznaczał dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, prof. Politechniki Lubelskiej.

- Trzecią misją każdej z naszych uczelni jest wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze. To integralna część działalności każdego uniwersytetu, za to również jesteśmy oceniani (…). Dlatego chcemy przekroczyć pewne granice i bariery związane z zamykaniem się uczelni wewnątrz swoich struktur i wyjść poza nie. Pragniemy, by nasze pomysły, startupy były interdyscyplinarne, a jest to możliwe dzięki współpracy nie tylko z miastem, ale również z innymi uczelniami, o czym świadczy chociażby powstanie Związku Uczelni Lubelskich (…). Elementem, który scala naszą współpracę, jest właśnie przedsiębiorczość - dodawał dr hab. Adam Waśko, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego.

Z kolei prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka z Uniwersytetu Medycznego opowiadał o inicjatywach, jakie wpisują się w rozwój Miasta, ale realizowane są na poziomie uczelni. - To jeden z elementów promowania naszej aktywności w kierunku takim, abyśmy byli konkurencyjni również dla innych regionów. Przy takiej aktywności widzę szansę pozyskiwania biznesu z innych zupełnie regionów i współpracy akademickiej nie tylko z Lublinem - powiedział.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy