Reklama

Reklama

Lubelskie uczelnie wydały komunikaty w sprawie Strajku Kobiet

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Lubelskie uczelnie wydały komunikaty w sprawie Strajku Kobiet - Zdjęcie główne

- Prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju - czytamy w komunikacie KUL | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z powodu protestów i manifestacji przeciwników zakazu aborcji, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wydały specjalne komunikaty.

Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła

 

W związku z trwającymi od tygodnia protestami i manifestacjami przeciwników orzeczenia Trybunału Kontytucyjnego, w którym jest mowa o tym, że aborcja z powodu ciężkiego upośledzenia płodu, jest niezgodna z polską Konstytucją, uniwersytety Jana Pawła II (w tym Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) przygotowały apel.

 

- Ochrona życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu - jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości - podkreślają w Apelu Kolegia Rektorów Uniwersytetów Jana Pawła II: KUL w Lublinie i UPJPII w Krakowie.

 

Kolegia Rektorów zaznaczają, że  w obliczu niepokojów w Polsce, w odniesieniu do problematyki aborcji „prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju”.

 

- Biblijna Księga Mądrości określa Stwórcę mianem „miłośnika życia”. Jako katolicy wierzymy, że to On wyznacza początek i kres każdego ludzkiego istnienia. Ochrona życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu - jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości, o czym bardzo jasno nauczał podczas całego swojego posługiwania św. Jan Paweł II, a co przypomniał także Ojciec Święty Franciszek podczas minionej środowej audiencji ogólnej. Te bardzo jasne przesłania Biskupów Rzymskich wskazują kierunek działań naszych środowisk akademickich” - czytamy w Apelu.

 

Autorzy zwracają uwagę, by jeszcze bardziej o tym przypominać, szczególnie w sytuacji, gdy jak podkreślają - część osób, niepodzielających wskazanych powyżej powszechnych wartości, dopuszcza się zakłócania Mszy św. i dewastacji kościołów.

 

- Zachowania te naruszają zarówno zasadę postulowanej tolerancji, jak i wolności wyznania religijnego oraz zdecydowanie niszczą dobro wspólne. Ponadto powyższa agresja nie może być w żaden sposób usprawiedliwiona” - piszą Kolegia Rektorów KUL i UPJPII.

 

Uniwersytety Jana Pawła II zwracają się z apelem o złagodzenie emocji i podkreślają, że drogą do rozwiązywania wszelkich sporów jest merytoryczny dialog.

 

- Wzywamy wszystkie strony dialogu społecznego do rozmów oraz uświadomienia sobie odpowiedzialności za sytuację, w której wszyscy się znajdujemy. Nieodzownym elementem takiego dialogu jest wzajemny szacunek wszystkich stron, służący wypracowaniu metod rozwiązania zaistniałego konfliktu, przede wszystkim, poprzez poszukiwanie prawdy - głosi Apel.

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

 

Specjalny komunikat przygotowały też władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które wyraziły wsparcie "dla wszelkich działań o charakterze demokratycznym, kształtujących postawy tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka – bez względu na jego płeć, pochodzenie, wyznanie, światopogląd oraz przekonania polityczne".

 

- Wymiana poglądów, trwające dyskusje i protesty, jakie towarzyszą nam w ostatnich dniach, dotyczą nas wszystkich. Uniwersytet jest miejscem, które łączy i wspiera swoją społeczność w wielu ważnych kwestiach, także tych wychodzących poza mury uczelni. Apelujemy, aby w trakcie demonstrowania swoich postulatów przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, w szczególności ograniczeń wynikających ze stanu epidemii, z dbałością o zdrowie swoje oraz innych. Towarzyszymy i solidaryzujemy się z wszystkimi członkami naszej wspólnoty akademickiej w tej trudnej lekcji kształtowania społeczeństwa obywatelskiego - czytamy w komunikacie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE