"Willa plus"
W ubiegłym tygodniu portal tvn24.pl poinformował, że część pieniędzy z konkursu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” miała trafić do podmiotów bliskich ideologicznie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Dzięki temu konkursowi można było dostać środki np. na zakup nieruchomości oraz przebudowę, budowę danych obiektów, a także kupno wyposażenia. Jak informował tvn24.pl 5 mln zł miała trafić na zakup willi na Mokotowie w Warszawie.
CZYTAJ TAKŻE: Z kraju: Opozycja chce wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka. W tle "willa plus"
Pieniądze miała otrzymać fundacja Polska Wielki Projekt, gdzie w radzie są politycy PiS w tym np. wicepremier Piotr Gliński. W efekcie, w internecie program zaczął być nazywany "willa plus".
Fundacja z Lubelskiego wydała oświadczenie
Na liście organizacji, które mają dostać dofinansowanie w ramach tego konkursu są też organizacje z województwa lubelskiego. Jedną z dofinansowanych organizacji jest Fundacja pod Damaszkiem, która wydała oświadczenie w sprawie środków z konkursu.
- Lokal, jaki Fundacja nabywa z dotacji MEiN przeznaczony jest na cele wsparcia systemu edukacji w Polsce. Kreowanie w mediach wizerunku Fundacji jako „fanatyków” nie tyle zdumiewa czy bulwersuje, wszak przyzwyczaił nas już do takiego gwałtu na prawdzie poziom debaty społecznej w Polsce, ale stawia nas w konieczności zadania kilku kluczowych pytań autorom tej prowokacji medialnej. Po pierwsze, celem nabycia lokalu ma być stworzenie w nim centrum edukacyjno szkoleniowego o nazwie Akademia Prawdy, Dobra i Piękna. Lokal ów znajduje się w apartamentowcu, który owszem, sam deweloper określa jako luksusowy, tyle że Fundacja nigdy nie zamierzała ani nie zamierza kupować luksusowego apartamentu. Nabywamy znajdujący się w tym budynku LOKAL UŻYTKOWY, który zgodnie z wymogami prawa możemy wykorzystać do celów opisanych we wniosku. Takich lokali poza nabywanym, spełniających opisywane wymagania w Lublinie zwyczajnie w tej chwili nie ma. Lokal po oddaniu do użytku składał się będzie z gabinetu do użytku psychologa i pedagoga, oraz sali do prowadzenia szkoleń, korepetycji i warsztatów ze skromnym zapleczem sanitarnym. Posłuży do stworzenia w tym miejscu centrum korepetycji - czytamy fragment oświadczenia.
Całość oświadczenia znajduje się na stronie internetowej fundacji.
Lista dofinansowanych z województwa lubelskiego
Lista dofinansowanych znajduje się na stronie internetowej MEiN. Publikował ją również m.in. Dziennik Wschodni.
1. Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej - zakup wyposażenia - 400 tys. zł.
2. Fundacja Pod Damaszkiem - zakup nieruchomości i wyposażenia - 1 mln zł
3. Nałęczowska Fundacja Muzyczna - zakup wyposażenia - 600 tys. zł
4. Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowie Lubelskim - zakup wyposażenia - 750 tys. zł
5. Polski Związek Łowiecki w Zamościu - dostosowanie obiektu i zakup wyposażenia - 1 mln zł
6. Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego - dostosowanie obiektu i zakup wyposażenia - 500 tys. zł
7. Stowarzyszenie Anthill - zakup wyposażenia - 1,5 mln zł
8. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Mokrelipie - dostosowanie obiektu i wyposażenia - 710 tys. zł
9. Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna Jakubowice Konińskie - zakup nieruchomości - 650 tys. zł
10. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piszczac - zakup wyposażenia - 50 tys. zł
11. Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat" - budowa obiektu - 340 tys. zł
12. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie - dostosowanie obiektu i zakup wyposażenia - 500 tys. zł
13. Stowarzyszenie Zespół Dawnej Muzyki Polskiej "Musica Antiqua", Poniatowa - dostosowanie obiektu i zakup wyposażenia - 218 tys. zł
14. Koło Gospodyń Wiejskich w Kowali Pierwszej - dostosowanie obiektu i zakup wyposażenia - 124 tys. zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.