Reklama

Reklama

Lubelski ZUS zachęca do wyrównania obniżonego zasiłku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Lubelski ZUS zachęca do wyrównania obniżonego zasiłku - Zdjęcie główne

Lubelski ZUS zachęca do wyrównania obniżonego zasiłku | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy, którym z powodu pandemii koronawirusa obniżono pensję lub wprowadzono gorsze warunki zatrudnienia w związku z tarczą antykryzyową, mogą teraz sami przeliczyć swój zaiłek, jeśli z takiego korzystają.

Reklama

Zasiłki można już przeliczyć

Od początku pandemii koronawirusa wielu pracowników pobiera zasiłki na opiekę nad dziećmi lub zasiłki chorobowe, a pracodawcy korzystali z rozwiązań tarczy antykryzysowej, np. zmniejszając pracownikom wymiar etatu. To z kolei odbijało się na ich wynagrodzeniach, a niższe pensje przełożyły się na wysokość wypłacanych zasiłków: opiekuńczych, chorobowych i macierzyńskich. Teraz weszła w życie zmiana przepisów.

- Niższe zasiłki, obliczone na podstawie wynagrodzenia obniżonego w związku z Covid-19, można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy. Świadczenie będzie policzone tak, jak wcześniejsze – sprzed zmniejszenia etatu. Dotyczy to osób, którym pracodawcy na podstawie tarczy antykryzysowej obniżyli wymiar czasu pracy lub wprowadzili mniej korzystne warunki zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku - informuje Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Województwie Lubelskim.

Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Składanie wniosku

Żeby otrzymać wyrównanie świadczenia, trzeba złożyć wniosek u płatnika zasiłku np. u pracodawcy lub w ZUS. Nie ma wzoru wniosku. Wystarczy napisać, że występuje się o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy.

- Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Na stronie www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić przy pomocy formularza ZAS-58. ZUS poprosi pracodawcę o potwierdzenie, że zmniejszenie etatu nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o COVID-19. Wniosek można przekazać do ZUS także za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wtedy pracodawca powinien jak najszybciej przesłać go do Zakładu z informacją, że obniżenie etatu było związane z COVID-19. Pracodawca może skorzystać w tym celu z formularza ZAS-58 na PUE, dołączając do niego skan wniosku - tłumaczy Małgorzata Korba.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE