reklama
reklama

Konkurs fotograficzny "Europa zaczyna się tutaj” w Lublinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konkurs fotograficzny  "Europa zaczyna się tutaj” w Lublinie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMiasto Lublin zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie fotograficznym "Europa zaczyna się tutaj”. Prace mogą być wykonane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Zgłoszenia przyjmowane będą od 15 lutego do 14 marca.
reklama

Konkurs "Europa zaczyna się tutaj”

Celem konkursu jest promocja podstawowych wartości Unii Europejskiej, na które składają się godność i prawa człowieka, wolność, demokracja, równość i praworządność. Konkurs jest jednym z działań edukacyjnych i promocyjnych europejskiego projektu EHL@N, tworzonego przez miasta i miejsca historyczne, którym przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego, do których należy Lublin będący pomysłodawcą organizacji konkursu.

- Chcielibyśmy, aby przy okazji konkursu jego uczestnicy spojrzeli na nowo na miejsca i wartości, które są uznane za ważne części europejskiej tożsamości. Czasem są to zabytki architektury i sztuki o niekwestionowanej randze, jak lubelska Kaplica Trójcy Świętej, ale czasem też miejsca, których wartość wynika z wydarzeń, jakie w nich zaistniały, czego przykładem jest Stocznia Gdańska. Zachęcam do zainteresowania miejscami nagrodzonymi Znakiem Dziedzictwa Europejskiego i ich różnorodnymi wartościami: historycznymi, zabytkowymi, artystycznymi i wszystkimi innymi, jakie tylko można w nich odszukać i przenieść na kadr fotografii - mówi Hubert Mącik, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

reklama

Tematem przewodnim prac mają być miejsca oznaczone Znakiem Dziedzictwa Europejskiego oraz odbywające się w nich wydarzenia i wszelkiego rodzaju aktywności promujące wspólne europejskie dziedzictwo. Konkurs jest skierowany do obywateli wszystkich krajów i mogą wziąć w nim udział profesjonaliści zawodowo zajmujący się fotografią i amatorzy pasjonaci. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe: poniżej 30 roku życia oraz od 31 lat. Prace będzie można przesyłać w terminie od 15 lutego do 14 marca przy pomocy strony internetowej www.ehl-network.eu dostępnej od 15 lutego. 

reklama

Jury, w składzie którego będą reprezentanci najważniejszych instytucji UE wybierze 20 prac w każdej z dwóch kategorii wiekowych, które potem będą zaprezentowane na stronie internetowej konkursu do głosowania publiczności. W trakcie głosowania w każdej z kategorii wiekowych zostanie wyłoniony jeden zwycięzca. Jury może też wybrać i nagrodzić dodatkową fotografię, która w szczególny sposób ukazuje jedną z wartości Unii. Zwycięzcy wybrani głosami publiczności i ewentualna nagroda jury, zostaną ogłoszeni 9 maja, czyli w Dniu Unii Europejskiej, na stronie internetowej i mediach społecznościowych organizatora konkursu oraz na stronach instytucji europejskich reprezentowanych przez członków jury. Wszystkie wybrane przez jury prace zostaną zaprezentowane na wystawie i w albumie pokonkursowym, które będą dostępne online.

reklama

Znak Dziedzictwa Europejskiego

Organizatorem konkursu jest tworzące projekt EHL@N konsorcjum 19 partnerów, reprezentowane przez lidera projektu Burghauptmannschaft Österreich, zarządzającego Pałacem Imperialnym Hofburg w Wiedniu oraz Stowarzyszenie Miejsc Znaku Dziedzictwa Europejskiego z siedzibą w Wiedniu.

Znak Dziedzictwa Europejskiego jest inicjatywą podjętą przez Komisję Europejską w celu poszerzenia wiedzy o wspólnej europejskiej historii, dziedzictwie i wartościach. Jego celem jest podkreślanie i wzmacnianie poczucia przynależności do Unii wśród wszystkich obywateli Europy, zwłaszcza młodych ludzi. Znak został przyznany Lublinowi w 2007 roku, jako miastu, które jest symbolem europejskich idei integracyjnych, ponadnarodowego dziedzictwa demokracji i tolerancji oraz dialogu kultur między Wschodem a Zachodem.

reklama

- Unia polsko-litewska zawarta w Lublinie w 1569 była pierwszym, tak świadomym przypadkiem demokratycznej integracji różnych narodów, pozwalającej na współistnienie wielu grup etnicznych i religijnych. Idee, dzięki którym została podpisana Unia Lubelska, przyświecały także procesom kształtowania nowoczesnej Europy oraz budowania Unii Europejskiej. Dziedzictwo idei Unii Lubelskiej reprezentowane jest przez zachowane w krajobrazie Lublina zabytki: pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim, Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim i Klasztor oo. Dominikanów, będące świadkami jej zawarcia - informuje Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama