Reklama

Jubileusz 90-lecia Stanisława Leszczyńskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Jubileusz 90-lecia Stanisława Leszczyńskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk złożył gratulacje z okazji 90-lecia urodzin oraz podziękowania dla Stanisława Leszczyńskiego założyciela Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, patrioty, pasjonata i nauczyciela, wychowawcy wielu pokoleń młodych ludzi za jego wkład w rozwój kultury i niestrudzone propagowanie piękna polskiej muzyki, tańca i śpiewu.

W imieniu wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka wicewojewoda wręczył jubilatowi dyplom uznania z medalem wojewody lubelskiego przyznany za świadectwo życia oraz odpowiedzialną i pełną poświęcenia służbę Rzeczypospolitej Polskiej jako żołnierz Batalionów Chłopskich w czasie II. wojny światowej oraz podczas akcji „Burza”, a także  za ogromny wysiłek włożony  w rozwój życia kulturalnego Lublina i regionu poprzez zainicjowanie i tworzenie historii Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
 
Wicewojewoda podziękował szanownemu jubilatowi za troskę o rozwój artystyczny młodych ludzi  oraz za aktywną działalność w organizacjach kombatanckich i społecznych, życząc dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
 
                                                                 ***
Kazimierz Stanisław Leszczyński (też Stanisław Leszczyński) ps. Czarny (ur.27 sierpnia 1926 w Liśniku Dużym), pułkownik; założyciel, dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1953-2009)
Od września 1941 roku do końca okupacji brał czynny udział w Batalionach Chłopskich w obwodzie II – gm. Kraśnik, Okręg IV pod ps. „Czarny” we wszystkich akcjach zbrojnych pod dowództwem majora Bolesława Resztaka ps. „Słotkowski”. Pod koniec okupacji uczestniczył w akcji „Burza” Armii Krajowej. Za dzielność, poświęcenie i ofiarną walkę w obronie Ojczyzny został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE