Reklama

Fotografie ceramiki. Wystawa na Politechnice Lubelskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Fotografie ceramiki. Wystawa na Politechnice Lubelskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek 1 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 w czytelni Biblioteki Politechniki Lubelskiej odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Schabowską, autorką monografii ?Zarys dziejów manufaktury fajansu i porcelany w Ordynacji Zamojskiej w Tomaszowie Lubelskim?, połączone z wystawą fotografii ceramiki na Lubelszczyźnie.

W XVIII i do połowy XIX wieku na terenie Lubelszczyzny działały cztery zakłady przemysłu ceramicznego. Były to manufaktury w: Białej Podlaskiej (1738-1768), Zwierzyńcu (1773-1775), Tomaszowie Lubelskim (1794-1827) oraz Lubartowie (1839-1850).

W wytwórni w Białej Podlaskiej produkowano fajans; w Zwierzyńcu naczynia fajansowe i prawdopodobnie kafle; w Tomaszowie produkowano wyroby fajansowe, a od 1806 r. również naczynia porcelanowe; natomiast w Lubartowie kamionkę i fajans.

Celem wystawy jest prezentacja wyrobów z dwóch największych manufaktur: tomaszowskiej oraz lubartowskiej, które znajdują się w polskich kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych pana Ireneusza Szarka – mówi dr Krystyna Schabowska.

Na wystawie zobaczymy głównie filiżanki „patriotyczne”, z których Tomaszów słynął. Jednak o pewnej różnorodności produkcji świadczyć mogą zachowane talerze z fajansu i porcelany, porcelanowe czarki i wazony, a nawet naczynia apteczne.

Kolekcja lubartowska obejmuje dzbanki, koszyczki, wazony, talerze, patery, przyciski do papieru, dzbanki myśliwskie, amfory.

Wystawa ma charakter otwarty. Zapraszamy do sali 308 w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii czytelni Biblioteki Politechniki Lubelskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE