Reklama

Farma fotowoltaiczna za ok. 8 mln zł zasili oczyszczalnię ścieków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: mpwik.lublin.pl

Farma fotowoltaiczna  za ok. 8 mln zł zasili oczyszczalnię ścieków  - Zdjęcie główne

foto mpwik.lublin.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” dobiega końca. Elektrownia zasilająca w energię słoneczną oczyszczalnię zacznie działać na przełomie czerwca i lipca br.

Budowa rozpoczęła się na początku stycznia 2020 r. Dzisiaj (19 maja) z wizytą na budowie zjawili się Prezydent Miasta – Krzysztof Żuk oraz Zastępca Prezydenta – Artur Szymczyk.


- Wrażenie robi skala inwestycji i jej efekt ekonomiczny. Równocześnie projekt doskonale wpisuje się w zaawansowane działania proekologiczne na rzecz pozyskiwania czystej energii słonecznej. Ogromnym atutem naszego regionu jest bowiem największe, w skali kraju, nasłonecznienie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.


Projekt realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Zgodnie z przewidywaniami instalacja złożona będzie z 6552 paneli monokrystalicznych. Rozmieszczona będzie na obszarze ok. 5 hektarów. Cała instalacja będzie niezwykle potężna, gdyż sama konstrukcja nośna ma wagę blisko 102 ton, a ogniwa fotowoltaiczne dołożą kolejne 118 ton. Przewidziana roczna produkcja energii elektrycznej pozwoliłaby zaspokoić potrzeby ok. 1000 miejskich gospodarstw, jak podkreślił Prezes Zarządu MPWiK w Lublinie, Sławomir Matyjaszczyk.


Inwestycja, mimo iż pokaźna (8 mln zł), to według przewidywań powinna zwrócić się maksymalnie w ciągu 5-6 lat. Nie jest to pierwszy projekt zakładający wykorzystanie energii własnej. Od 2000 roku MPWiK wykorzystuje biogaz. Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej energia ze źródeł własnych zaspokoi ok. 70 procent ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE