reklama
reklama

Epidemia grypy. Gdzie i kto powinien się zaszczepić?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Epidemia grypy. Gdzie i kto powinien się zaszczepić? - Zdjęcie główne

foto pexels.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości200 tys. osób w Polsce choruje obecnie na grypę. To wynik najwyższy spośród wszystkich innych krajów. Sprawdziliśmy, gdzie można się zaszczepić, kto powinien to zrobić, a także jakie szczepionki są oferowane.
reklama

Zgodnie z zaleceniami Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) szczepienie powinno się powtarzać co sezon epidemiczny, ponieważ wirusy grypy podlegają bardzo częstym zmianom genetycznym. Zmienność wirusa grypy powoduje, że skład szczepionki na każdy kolejny sezon epidemiczny musi być sprawdzany i uaktualniany. 

Od sezonu epidemicznego 2019/2020 dostępne są na rynku trzy rodzaje, czteroskładnikowych szczepionek przeciwko grypie, w tym z inaktywowanych: typu split, czyli z rozszczepionym wirionem oraz subunit, czyli podjednostkowa, które podawane są domięśniowo. 

Dostępna jest również szczepionka żywa, donosowa, utworzona z tzw. cold adapted mutantów, czyli z wirusów przystosowanych do namnażania się w obniżonej temperaturze. Szczepionka ta rekomendowana jest dla dzieci po ukończeniu 2 r.ż. do poniżej 18 r.ż. 

reklama

Poziom przeciwciał, które powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu. Może więc nie być wystarczająco wysoki, aby zabezpieczyć cię przed zachorowaniem w kolejnym sezonie epidemicznym.

Kto kwalifikuje do szczepienia?

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może wykonać lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, higienistka szkolna. Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem dziecka może wykonać tylko lekarz.

W każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia potrzebna jest recepta. Aby skorzystać z refundacji na szczepionkę potrzebna jest recepta od lekarza, pielęgniarki lub położnej.

reklama

Gdzie się zaszczepić?

Szczepienia mogą być wykonywane w podmiotach leczniczych i wybranych aptekach (ta opcja dostępna jest tylko dla dorosłych). Zestawienie aptek, które realizują szczepienia jest dostępne na stronie pacjent.gov.pl.

Kto powinien się zaszczepić?

Każdy, kto chce uniknąć zachorowania na grypę, a w szczególności: zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia, osoby z grup podwżyszonego ryzyka bez względu na wiek, osoby w podeszłym wieku (powyżej 55 lat), chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego, osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności (np. po przeszczepach, zakażeni HIV) i chorzy na nowotwory układu krwiotwórczego, osoby chore na cukrzycę, kobiety w ciąży lub planujące ciążę, jak i pracownicy ochrony zdrowia. 
Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, handlu, transportu, osoby opiekujące się małymi dziećmi, które nie mogą być zaszczepione oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.

reklama

O czym pamiętać kupując szczepionkę?

Pamiętaj, że wszystkie inaktywowane szczepionki przeciwko grypie zarejestrowane w Polsce są równoważne immunologicznie. Sami decydujemy o tym, którą chcemy się zaszczepić.  Wirus zawarty w tych szczepionkach nie rozmnoży się w twoim organizmie i nie wywoła choroby, lecz wytworzy przeciwciała ochronne (tzw. szczepionki inaktywowane). 

Kupując szczepionkę koniecznie sprawdź, czy jest ona ważna w aktualnym sezonie epidemicznym. Zakupioną szczepionkę należy transportować w torebkach termicznych. 

Bezpłatne szczepienia w samorządach

W województwie lubelskim samorząd przeznacza środki na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób w przedziale wiekowym 50 – 65 lat, które niejednokrotnie są w grupie wysokiego ryzyka. 

reklama

Przedział wiekowy w jakim oferowane są darmowe szczepienia przeciwko grypie zależy od decyzji wydziału zdrowia i spraw społecznych danego urzędu miasta i różni się w zależności od województwa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Lublin24.pl - Najszybszy portal w mieście Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama