Celem działania PSZOK jest przyjmowanie od mieszkańców miasta Lublin, uiszczających na rzecz Gminy Lublin opłaty za gospodarowanie odpadami, określonych w Regulaminie Punktu kategorii odpadów komunalnych wytworzonych w gospodarstwach domowych osób przekazujących odpady.
W imieniu mieszkańców sprawę poruszył Piotr Choduń (klub prezydenta Krzysztofa Żuka). Przypomniał, że na styczniowej sesji Rady Miasta, przekazane zostały informacje o planowanym utworzeniu docelowo trzech punktów PSZOK na terenie Lublina.
- Prowadzony przez spółkę LPGK PSZOK, mieści się aktualnie przy ul. Głuskiej 6 w Lublinie, na działce którą spółka odpłatnie dzierżawi od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Lublinie - napisał w interpelacji, Piotr Choduń.
Dodał, że mieszkańcy dzielnicy Dziesiąta jak również i sąsiedująych z nią Głuska, Abramowic i Kośminka gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna, są zadowoleni z funkcjonowania w tym rejonie PSZOK. Podkreślił też, że po konsultacji z przewodniczącym Rady Dzielnicy "Dziesiąta" utwierdził się w przekonaniu co do zasadności prowadzenia działalności punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w południowej częśći Lublina. Radny poinformował, że w związku z powyższym w przypadku braku możliwości dalszego prowadzenia tego punktu na terenie MPK, zwrócił się z prośbą o zabezieczenie odpowiedniego terenu na dalsze działanie punktu PSZOK. Zdaniem Chodunia utworzenie nowych punktów PSZOK niesie ze sobą szereg pozytywnych skutków dla gminy, przede wszystkim w kontekście środowiskowym oraz społeczno - gospodarczym. - Przewidywane efekty wykonania inwestycji zaspokajać będą wzrastające potrzeby mieszkańców odnośnie rozwoju infrastruktury komunalnej na terenie gminy - podsumowuje Choduń.
Odpowiadając, Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju, zaznaczył, że zgodnie z prawem utworzenie PSZOK jest zadaniem własnym gminy, które od 2016 roku jest powierzone Lubelskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. Co więcej, PSZOK jest aktualnie prowadzony na terenie dzierżawionym przez LPGK Sp. z o. o. od MPK Sp. z o. o. przy ul. Głuskiej 6. Dalej, potwierdził, że w planach jest utworzenie trzech Punktów i zgodził się, że faktycznie Punkty cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
- Samorządy w całej Polsce rozszerzają działalność PSZOK - ów z uwagi na to, że jest to niezbędny element sprawnie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami komunalnymi oraz doskonale wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym - stwierdził w odpowiedzi Szymczyk.
Zastępca prezydenta poinformował, że na chwilę obecną nie jest dokładnie znany termin zaprzestania działalności PSZOK przy ul. Głuskiej 6 i z uwagi na konieczność zachowania ciągłości usług dla mieszkańców będzie to uzależnione od terminu uruchomienia PSZOK w nowej lokalizacji.
- Jednocześnie informuję, że wspólnie z Lubelskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. podczas poszukiwania i analizy kolejnych lokalizacji dla PSZOK, szczególnie zwrócimy uwagę na południową część miasta, zgodnie z prośbą Pana Radnego - podsumowuje Szymczyk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.