Reklama

Dzień Pamięci o Holokauście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

Dzień Pamięci o Holokauście - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 19 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Dziś przypada też 75. rocznica wybuchu pierwszego zbrojnego wystąpienia przeciw Niemcom w okupowanej Europie.

19 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Dziś przypada też 75. rocznica wybuchu pierwszego zbrojnego wystąpienia przeciw Niemcom w okupowanej Europie.

Uroczystości rozpoczęły się dziś w Państwowym Muzeum na Majdanku. Gościem honorowym był Zdzisław Badio - były więzień nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lublinie zaprezentowali podsumowanie projektu "Pamiętamy... 17 marca - 19 kwietnia", który polegał na przeprowadzeniu sondy wśród mieszkańców Lublina. Badania dotyczyły sprawdzenia wiedzy o czasie okupacji niemieckiej w Lublinie.

O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Bramą zostały złożone kwiaty – żonkile, które jednocześnie są symbolem powstania w getcie warszawskim. 
Marek Edelman, ostatni przywódca ŻOB, dostawał je corocznie od anonimowej osoby właśnie 19 kwietnia.
Druga część obchodów rozpocznie się o godzinie 17:00 otwarciem wystawy „Rysunki na strzępach życia”, autorstwa Józefa Richtera – naocznego świadka zagłady Żydów lubelskich.


POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło w dniu rozpoczęcia się akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach. W dniu wybuchu powstania na terenie getta znajdowało się około 50-70 tys. Żydów. 
Akcja rozpoczęła się o 6:00 rano, gdy na teren getta weszły niemieckie oddziały wojskowe i policyjne. Żydowscy bojownicy zaskoczyli Niemców i rozpoczęli kontratak – obrzucili Niemców granatami oraz butelkami z benzyną. 
Działania te wsparła Armia Krajowa, która 20 kwietnia podjęła próbę wysadzenia muru getta. W wyniku walk pierwszego dnia powstania zginęło około 100 niemieckich żołnierzy. 
Siły bojowników żydowskich były ograniczone i składały się z 1000-1500 słabo uzbrojonych mężczyzn i kobiet. Ich działaniom przewodniczył Mordechaj Anielewicz, który z około 300 bojownikami i ludnością cywilną przebywał w bunkrze przy ul. Miłej 18. 8 maja Niemcy odkryli i otoczyli bunkier. Część ludności cywilnej wyszła z niego na rozkaz hitlerowców. Bojowcy natomiast zostali w środku, ginąc śmiercią samobójczą. 
Tego samego dnia inna część bojowników (około 50 osób), w tym także Marek Edelman i Cywia Lubetkin, wydostała się z getta.


Teren getta warszawskiego w maju 1943 roku / źródło: wikipedia

Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Udało się przeżyć nielicznym.
Oficjalnie przyjmuje się, że powstanie zostało stłumione 13 maja, kiedy to została wysadzona w powietrze Wielka Synagoga przy ul. Tłomackie. Jürgen Strop (który przewodniczył działaniom Niemców w trakcie walk w getcie), w swoim raporcie napisał: Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć!. 
Następnie teren całego getta został spalony i zrównany z ziemią. Umschlagplatz w Warszawie / foto. ES


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE