Reklama

Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia. Lubelski ZUS przypomina zasady

Opublikowano: 1 grudnia 2020 06:00
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Do 24 grudnia można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko. Przysługuje on w razie zamknięcia placówek oświatowych z powodu epidemi lub gdy działają w ograniczonym zakresie.

Reklama

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

 

Rodzice zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujący zadania z zakresu walki z epidemią, mogą korzystać z opieki szkolnej nad dziećmi z klas I-III w podstawówkach. Jeśli skorzystają z tej opcji, nie przysługuje im zasiłek, a jeśli wolą sami opiekować się dzieckiem, to otrzymają świadczenie na tych samych zasadach co pozostali rodzice.

 

Do wypłaty zasiłku konieczne jest oświadczenie rodzica, które można przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę musi złożyć dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych np. za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

 

Jeśli drugi z rodziców dziecka może się nim zająć, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego, zasiłek nie przysługuje. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.