Reklama

Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia. Lubelski ZUS przypomina zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia. Lubelski ZUS przypomina zasady - Zdjęcie główne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia. Lubelski ZUS przypomina zasady | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 24 grudnia można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko. Przysługuje on w razie zamknięcia placówek oświatowych z powodu epidemi lub gdy działają w ograniczonym zakresie.

Reklama

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

 

Rodzice zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujący zadania z zakresu walki z epidemią, mogą korzystać z opieki szkolnej nad dziećmi z klas I-III w podstawówkach. Jeśli skorzystają z tej opcji, nie przysługuje im zasiłek, a jeśli wolą sami opiekować się dzieckiem, to otrzymają świadczenie na tych samych zasadach co pozostali rodzice.

 

Do wypłaty zasiłku konieczne jest oświadczenie rodzica, które można przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę musi złożyć dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych np. za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

 

Jeśli drugi z rodziców dziecka może się nim zająć, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego, zasiłek nie przysługuje. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE