Reklama

Boże Ciało - manifestacja wiary

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Cezary Potapczuk

Boże Ciało - manifestacja wiary - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wierni Kościoła katolickiego wyszli dzisiaj w procesjach na ulice by złożyć publiczne świadectwo wiary w Chrystusa ukrytego w Eucharystii. W Lublinie główne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbyły na Placu Zamkowym. Przewodniczył im metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Procesja z archikatedry przeszła ulicami Starego Miasta.

W podobny sposób "manifestowali" wierni w 24 lubelskich parafiach. Pierwsze procesje wyszły na ulice już o godzinie 9.15. Ostatnie zakończyły się wczesnym popołudniem. W parafii pw. św. Andrzeja Boboli na Czechowie modliło się dzisiaj w plenerze ponad 1000 osób, mimo męczącego upału.

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi właściwie w Wielki Czwartek, jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten niezwykły dar podziękować Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób. Jest to święto ruchome. Obchodzimy je co roku dokładnie 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Boże Ciało może wypaść między 21 maja, a 24 czerwca. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że w ten dzień każdy wierny ma obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Uczestnictwo w procesji nie jest obowiązkowe, ale jest to wielowiekowy zwyczaj. Procesja, co trzeba podkreślić - nie zastępuje Mszy Świętej.

W Polsce uroczystość po raz pierwszy wprowadził biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Uroczysta procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są (związane tematycznie z Eucharystią) fragmenty czterech Ewangelii.


Fot. Cezary Potapczuk


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE