Reklama

Bandurzystki na Dożynkach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: powiat.lublin

Bandurzystki na Dożynkach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz pierwszy w tym roku na Dożynkach w Radawcu pojawi się ukraiński zespół bandurzystek DYWOSTRUNY. Zespół powstał 1999 roku z inicjatywy trzech bandurzystek Wołyńskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Łesi Ukrainki.

         Można by długo wymieniać osiągnięcia Zespołu, który aktywnie koncertuje po całej Europie i Ukrainie biorąc udział w licznych festiwalach i konkursach. Repertuar „DYWOSTRUNY” to utwory ukraińskich kompozytorów - klasyków, utwory kultury narodowej tworzące programy tematyczne: „Ukraińskie Boże Narodzenie”, „Łesia Ukrainka”, „Taras Szewczenko”, „Ukraińskie pieśni narodowe” i inne. Zespół, wykonując swoje utwory pragnie podtrzymywać narodową kulturę głównie wśród młodzieży, zadanie to niewątpliwie ułatwiają im bandury, które są narodowym symbolem Ukrainy. Tak znany nam utwór „Dumka na dwa serca” wykonywany jest właśnie na bandurze. 

 

         Dla tych, którzy pierwszy raz słyszą o bandurach, piszemy kilka zdań wyjaśniających. Otóż bandura to ukraiński ludowy instrument muzyczny należący do chordofonów, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem. Niektórzy twierdzą, że bandura jest czymś więcej niż narodowym instrumentem muzycznym. Jest głosem Ukrainy.W muzycznej perspektywie, bandura jednoczy akustyczne elementy zarówno lutni jak i harfy. Wydaje dźwięk, który jest dobitny i delikatny, podobny do klawesynu, lecz ma szerszy zasięg dynamiki i kontroli nad brzmieniem.

 

         Mieszkańcy Lublina i okolic będą mogli na żywo posłuchać brzmienia bandur i poznać repertuar tego zespołu już 28 sierpnia na dożynkach w Radawcu w trakcie biesiady dożynkowej. Bandurzystki umilą czas przybyłym gościom, prezentując jednocześnie ludowe stroje zespołu a przede wszystkim niezwykłe bandury, na których wykonują swoje utwory.

 Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE