Reklama

Reklama

10 ciekawostek Lublina, o których nie wiedziałeś

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: "Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta Lublin"

10 ciekawostek Lublina, o których nie wiedziałeś - Zdjęcie główne

foto "Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta Lublin"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ten artykuł napisała sztuczna inteligencja na nasze zamówienie. Być może to pierwszy tekst w historii o Lublinie zamieszczony w lubelskich mediach? Czy błysnęła inteligencją? A może łże jak z nut? Sprawdźcie ją. Spostrzeżenia śmiało zostawiajcie w komentarzach.

Reklama

1.      Katedra Lubelska to jedyna w Polsce katedra, która nie ma wieży. Została ona zniszczona przez wojska szwedzkie podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku.

2.      W Lublinie znajduje się jedno z najstarszych w Polsce muzeów – Muzeum Lubelskie, które powstało już w 1918 roku.

3.      Wśród zabytkowych budynków Lublina warto zwrócić uwagę na Pałac Czartoryskich. W tym renesansowym budynku mieszkał m.in. książę Adam Jerzy Czartoryski, a po II wojnie światowej mieściło się w nim muzeum sztuki.

4.      Lublin to także miasto wielu kultów i religii. Wśród nich warto wymienić muzułmanów, którzy zaczęli osiedlać się w Lublinie już w XVI wieku. W mieście znajduje się m.in. meczet im. Jakuba i Kompanii.

5.      Kolejna ciekawostka związana z religią to fakt, że w Lublinie znajduje się jedyny w Polsce kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, który jest zarówno kościołem katolickim, jak i prawosławnym. Oba wyznania dzielą się przestrzenią kościoła.

6.      Lublin to również miasto piwnic. Pod jego ulicami znajduje się ponad 400 piwnic, które często stanowią atrakcję turystyczną. Największą z nich jest piwnica zlokalizowana pod Rynkiem, która ma ponad 500 metrów długości.

7.      W Lublinie odbywa się najstarszy w Polsce festiwal teatralny – Konfrontacje Teatralne. Festiwal ten odbywa się co roku od 1989 roku i przyciąga do Lublina teatry z całego świata.

8.      W Lublinie znajduje się też jedno z największych w Polsce targowisk – Targowisko Lubelskie. Zajmuje ono powierzchnię 55 hektarów i codziennie przyciąga tysiące kupujących.

9.      W centrum Lublina znajduje się budynek, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. To pałac Staszica, który w XIX wieku był siedzibą Towarzystwa Naukowego Kijowskiego.

10.  Lublin to także miasto legend i tajemnic. Wśród nich warto wymienić legendę o ukrytym skarbie.

Zdjęcie - "Kancelaria Prezydenta - Marketing Miasta Lublin".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy