Freediving to inaczej nurkowanie swobodne. Sport ten znany jest szerokiej publiczność z kultowego filmu Luca Bessona „Wielki Błękit”. Coraz więcej osób w Polsce kojarzy freediving dzięki sukcesom Polskich sportowców.
- W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie freedivingiem w Polsce – mówi Radosław Gaca, prezes Stowarzyszenia „Freediving Poland”, najstarszej w naszym kraju organizacji zrzeszającej osoby nurkujące na wstrzymanym oddechu. - Freediving to bardzo widowiskowy sport, a przyciągają do niego również międzynarodowe sukcesy naszych rodaków, z Mateuszem Maliną na czele.
Mateusz Malina to jeden z najbardziej utytułowanych freediverów Świata. Determinacja i wrodzony talent pozwalają mu na zdobywanie medali najważniejszych międzynarodowych imprez sportowych zarówno w dyscyplinach głębokościowych jak i basenowych, a także poprawianie rekordów – narodowych i świata. To wszystko łączy z karierą zawodową oraz prowadzeniem szkoły nurkowania swobodnego. Obok Mateusza Maliny w zawodach wezmą udział członkowie kadry narodowej na Basenowe Mistrzostwa Świata, które odbędą się w końcu czerwca br. będą to m.in. Magdalena Solich – brązowa medalistka mistrzostw świata w konkurencji dynamika bez płetw, aktualna rekordzistka Polski w dwóch z trzeCH basenowych dyscyplinach freedivingu, Julia Kozerska, aktualna Mistrzyni Polski, Krzysztof Dąbrowski, aktualny Wicemistrz Polski. Do Lublina zawitają również czołowe zawodniczki i zawodnicy z zagranicy.
- Niemcy, Fin, Ukraińcy, Litwini, Łotysze, Białorusini, niezwykle silna grupa Czechów na czele z Mistrzynią Świata CMAS w statycznym wstrzymaniu oddechu, z fenomenalną Gabrielą Grezlovą – wylicza Tomasz Nitka, wiceprezes SFP. – Ile wynosi jej rekord? 8 minut i 33 sekundy! To zaledwie 9 sekund mniej niż ponad 6-letni rekord Polski Roberta Cetlera – wylicza Nitka. - Do Lublina przyjedzie też aktualna Mistrzyni Świata w dynamice bez płetw, oraz brązowa medalistka w statycznym wstrzymaniu oddechu, Brytyjka Alice Hickson.
Basenowe zmagania freediverów dzielone są na 3 konkurencje: statyczne wstrzymanie oddechu STA, dynamikę w płetwach DYN oraz dynamikę bez płetw DNF. Dynamika w płetwach (DYN) to najszybsza basenowa dyscyplina, większość zawodników startowała będzie w monopłetwach, podwodnymi ruchami przypominając mityczne syreny. Statyczne wstrzymanie oddechu wymaga ogromnej siły woli i determinacji. Nurka od powierzchni dzieli zaledwie kilka centymetrów, w każdej chwili może wynurzyć się i zakończyć próbę, a jednak ogromna determinacja i setki godzin spędzonych na treningach sprawiają, że najlepsi zawodnicy wstrzymują w tej konkurencji oddech na długie minuty. Podczas prób w dynamice bez płetw zawodnicy pokonują podwodny dystans używając jedynie siły rąk i nóg. Opanowane do perfekcji ruchy zorientowane na maksymalną efektywność pozwalają na pokonywanie dystansu blisko 7 basenów 25-metrowych (kobiety) oraz ponad 11 basenów (mężczyźni - aktualny rekord świata w tej dyscyplinie należy do Polaka Mateusza Maliny i wynosi 226 m). Kompleks basenowym Aqua Lublin to wymarzona arena na organizację freediverskich zawodów.
- Aqua Lublin to najnowszy i największy kompleks pływacki w Polsce Wschodniej. Centralną część obiektu stanowi basen olimpijski o długości 50 metrów wyposażony w ruchome dno. Zaawansowana technologia niecki olimpijskiej pozwala podzielić ją na dwie części i rozegrać na dystansie 25 metrów zawody pływackie, bądź– jak w tym przypadku – konkurencję DNF – mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie, który zarządza Aqua Lublin. – Widzowie mogą obserwować popisy pływaków z jednego z 2100 miejsc na trybunach, a dzięki przeszklonym ścianom basenu śledzić zmagania freediverów „spod wody” bez konieczności wstrzymywania oddechu razem z nimi.
Kto zdobędzie tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski 2016? Czy będziemy świadkami nowych rekordów narodowych i Świata? O tym może przekonać się każdy odwiedzając Aqua Lublin w najbliższy piątek i sobotę.
Program zawodów:
piątek 27.05.2016 r. (możliwość kibicowania przy nautiliusach oraz z trybun)
15:45 oficjalne otwarcie zawodów
16:45 – 19:00 konkurencja dynamika w płetwach
sobota 28.05.2016 r. (możliwość kibicowania z trybun)
9:45 – 12:45 konkurencja statyczne wstrzymanie oddechu
13:45 – 15:45 konkurencja dynamika bez płetw
16:30 – oficjalne zakończenie zawodów
Organizatorami XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu są: MOSIR „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o. o., spółka zarządzająca kompleksem Aqua Lublin oraz Stowarzyszenie „Freediving Poland”. Honorowy Patronat nad BMP2016 objął Prezydent Miasta Lublin pan Krzysztof Żuk. Fundatorami nagród dla uczestników i zwycięzców XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu są: Aqua Shop, BANDI Cosmetics, CROSSO, szkoła freedivingu Mateusza Maliny – Limitless, szkoła freedivingu ONE TWO FREE, Plombs & Lestages Chabaud, SASNA Freediving Equipment, TAPKAR, WAVESTORE.PL.
Mistrzowie Freedivingu wystartują w Lublinie
Opublikowano:
Autor: Lublin24
Przeczytaj również:
SportMistrzynie i mistrzowie, rekordzistki i rekordziści świata - 49 czołowych freediverów z 9 krajów spotka się 27-28 maja br. podczas XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu. Tegoroczną areną zmagań o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu będzie Aqua Lublin, najnowocześniejszy kompleks basenowy we wschodniej Polsce.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE