Rehabiltacja dla ozdrowieńców
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosiły uruchomienie rehabilitacji dla osób, które chorowały na COVID-19. Rozpoczęcie programu ogłosił Adam Niedzielski - minister zdrowia w poniedziałek (26 kwietnia) w Nałęczowie, gdy odwiedzał Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy, Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów S.A. oraz Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii "Werandki”. Program będzie realizowany w całym kraju i przystąpiło do niego ponad 100 placówek w tym uzdrowisko w Nałęczowie. Rehabilitacja realizowana na zasadzie skierowania, ma trwać maksymalnie 6 tygodni i składa się na nią opieka lekarska, pielęgniarska oraz wsparcie psychologiczne.
- To, że spotykamy się w Nałęczowie, nie jest przypadek. Chcemy konkretnie pokazać, że mamy nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna. Mamy opracowany plan, którego celem będzie powrót do zdrowia - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Szef resortu zdrowia dodawał też, że ma być to projekt dla wszystkich, którzy przechorowali COVID-19.
- Musimy mieć specjalne narzędzia, który pozwolą odbudowywać zdrowie. Najczęściej występującym skutkiem COVID-u jest utrata wydolności oddechowej. Katalog powikłań jest o wiele szerszy, ale tym najpopularniejszym zjawiskiem jest utrata wydolności. Chcemy wykorzystać sieć uzdrowisk w całym kraju. Wszystkie chętne uzdrowiska, które spełniają warunki, będą mogły – po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz - świadczyć taki program - wyjaśniał minister zdrowia.
Rehabilitacja w Nałęczowie ma obejmować np. badania diagnostyczne, zabiegi dziennie z bazy zabiegów rehabilitacji ruchowej, fizyko- i balneoterapii, czyli inhalacje, tlenoterapie i ćwiczenia oddechowe.
Powrót do normalnego leczenia
Niedzielski mówił również o tym, że najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące jest powrót do normalnego leczenia. Dlatego rządzący przygotowali pakiet pięciu elementów: przekłucie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na rozwiązanie systemowe, które w skali całego kraju ma zaproponować model opieki onkologicznej, takiej, która wychodzi do pacjentów, Krajowa Sieć Kardiologiczna, która będzie na zasadzie pilotażu, rehabilitacja postcovidowa, profilaktyka dla osób powyżej 40 roku życia., zniesienie limitów świadczenia usług medycznych i specjalistycznych.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Lublinie: 70 zakażeń i 3 zgony
- Od 4 maja znosimy rekomendację ograniczenia zabiegów planowych. Niezależnie od tego pakietu czeka nas dynamiczne przywracanie do systemu opieki zdrowotnej miejsc szpitalnych, które były do tej pory przeznaczone na walkę z COVID-19. Zdecydowaliśmy o przywróceniu do systemu opieki zdrowotnej ponad 10 tys. łóżek - mówił Niedzielski.
"Pacjent po przebytej chorobie musi od nowa nauczyć się żyć"
Z kolei prezes NFZ zaznaczał, że rehabilitacja postcovidowa ma być ważnym elementem odbudowy zdrowia Polaków ma być rehabilitacja postcovidowa. Szef NFZ chce, żeby włączyły się do tej pracy szpitale uzdrowiskowe, uzdrowiska i szpitale rehabilitacyjne, czyli te placówki, które już współpracowały z Narodowym Funduszem Zdrowia i których potencjał jest znany.
- Muszę powiedzieć, że ogromne zainteresowanie tą formą pomocy pacjentów zaobserwowaliśmy już w pierwszych dniach po ogłoszeniu zarządzenia prezesa, bo już w zeszłym tygodniu zgłosiło się ponad 100 placówek, a wiem, że w dniu dzisiejszym już kolejne placówki oferują pomoc pacjentom po przebytej chorobie - zaznaczał Filip Nowak prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Prezes NFZ dodawał, że rehabilitacja będzie prowadzona też w warunkach ambulatoryjnych i domowych.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Lubelskiem: 337 zakażeń
- Tutaj również jest możliwość bardzo łatwego uzyskania skierowania na tę rehabilitację. Oprócz tej pomocy fizjoterapeutycznej, duży nacisk kładziemy na edukację. Pacjent po przebytej chorobie musi od nowa nauczyć się żyć i dochodzić do pełnej sprawności - przy pomocy fizjoterapeutów, psychologów, ale także ćwicząc i ucząc się nowych nawyków jeśli chodzi o życie i dochodzenie do pełnej sprawności - podkreślał Nowak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.