reklama
reklama

Koronawirus: rząd planuje znoszenie obostrzeń. O jakie branże chodzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koronawirus: rząd planuje znoszenie obostrzeń. O jakie branże chodzi? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW środę mają zostać ogłoszone decyzje w sprawie obostrzeń. Rząd ma przedstawić plan znoszenia pandemicznych restrykcji na cały maj. Mówi się m.in. o otwarciu gastronomii, dopuszczeniu możliwości organizacji uroczystości rodzinnych, powrocie do szkół większej liczby uczniów.
reklama

Cześć obostrzeń zniesniono

W środę (21 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia ogłosiło decyzję w sprawie znoszenia obostrzeń. Poluzowano je regionalne, czyli zniknęły tam, gdzie jest lepsza sytuacja epidemiczna. Dlatego obostrzenia zniesiono w 11. województwach. Ale jednocześnie nie zniesiono ich w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim (w tych województwach sytuacja jest gorsza).

reklama

W związku z tym, od poniedziałku (26 kwietnia) w 11. województwach, klasy I-III szkół podstawowych wróciły do nauki hybrydowej. Działalność wznowiła również branża beauty, czyli salony fryzjerskie, kosmetyczne i urody.

Adam Niedzielski - minister zdrowia ogłaszając zmiany w obostrzeniach w zeszłym tygodniu, zapowiedział, że w przyszłym tygodniu, czyli w najbliższą środę (28 kwietnia) będzie chciał przedstawić plan znoszenia obostrzeń w maju. Wspomniał o branży m.in. gastronomicznej i hotelarskiej. Rządzący odniosą się też do komunii, wesel i uroczystości.

reklama

W pierwszej kolejności odmrożą najdłużej zamkniętych?

W poniedziałek (26 kwietnia) Olga Semeniuk - wiceminister rozwoju, pracy i technologii, w programie "Grafitti" potwierdziła słowa Niedzielskiego. - Harmonogram odmrażania gospodarki zostanie ogłoszony w środę - mówiła.

Dodawała też, że rząd w kolejnych etapach luzowania obostrzeń, chce odmrażać nadłużej zamknięte branże, czyli: gastronomiczną, eventową i wszystkie "przedsięwzięcia, które można organizować na otwartej przestrzeni". Odniosła się też do uroczystości rodzinnych.

reklama

- Mówię tutaj o wszystkich tych imprezach rodzinnych, które są przed nami, komuniach, weselach. Również - z odpowiednim protokołem, który jest na bieżąco aktualizowany u nas w resorcie - uda nam się już niebawem otwierać te gałęzie - doprecyzowywała wiceminister. - Mówimy także o działalności sportowej, klubach fitness. Te wszystkie działy gospodarki są w hybrydowym lub permanentnym zamknięciu. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej doprowadzić do ich odmrożenia.

Semeniuk tłumaczyła też, że jeżeli chodzi o protokoły bezpieczeństwa, to brana pod uwagę liczba osób przebywających na danej przestrzeni, jak również metraż do tego dostosowany. - Tam, gdzie możemy przeprowadzić część działalności na otwartej przestrzeni, jest to bardzo duży atut i tam możemy gromadzić nieco większą liczbę osób. Ale cały czas mówimy o tym reżimie, w którym będziemy żyli i zasadach DDMA, oczywiście równolegle do Narodowego Programu Szczepień, który mam nadzieję będzie się w kolejnych miesiącach rozwijał - mówiła wiceminister.

Również w poniedziałek, wicepremier Jarosław Gowin - minister rozwoju, pracy i technologii, apelował, żeby odmrażanie gospodarki i branż zacząć tuż po majówce, czyli 4 maja. Zaznaczał, żeby zacząć od otwarcia galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych, hoteli (ale dla 50 proc. gości) i gastronomii  (tylko w ogródkach).

Co ze szkołami?

Dodatkowo, jest też szansa, że więcej uczniów wróci do szkół. W poniedziałek gościem Polskiego Radia był Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki, gdzie był pytany czy w najbliższych tygodniach kolejne roczniki będą wracały do nauki stacjonarnej. Stwierdził, że "zależy od czynników pandemicznych, od tego, jak będzie się prezentowała krzywa spadkowa dynamiki koronawirusa".

- Mam nadzieję, że odpowiedzialność społeczna będzie wykazywana przez nas również w następnych dniach, zwłaszcza w długim weekendzie majowym i maj będzie miesiącem, gdy do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy - mówił Przemysław Czarnek.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ma spotkać się w środę o godzinie 10.00. Zaraz po posiedzeniu, zostaną ogłoszone decyzje w sprawie obostrzeń.

Aktualnie obowiązujące obostrzenia

Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. pozostają zamknięte, hurtownie i składy budowlane pozostają otwarte. Z kolei w kościołach i placówkach handlowych pow. 100 mkw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 mkw. zamiast 15 mkw. 

Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych, zamknięte pozostają kina, teatry, muzea oraz galerie sztuki. Zamknięte pozostają sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych. Co więcej, zamknięte są sauny, solaria i kasyna, siłownie i kluby fitness. Większość szkół funkcjonuje w trybie zdalnym. Dopuszczalne jest uprawianie sportu na świeżym powietrzy w grupie do 25 osób.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama