Część obostrzeń zniknie 1 maja
Kilka dni temu rząd przedstawił harmonogram znoszenia pandemicznych obostrzeń w maju. Co ok. 2 tygodnie mają być luzowane poszczególnie restrykcje i otwierane kolejne branże oraz umożliwiane aktywności życia społecznego. Rząd zrezygnował z regionalizacji - takie same obostrzenia będą obowiązywać w całym kraju, czyli bez podziału na województwa.
Obostrzenia będą znoszone już od najbliższej soboty (1 maja). Tego dnia umożliwiona będzie część aktywności sportowych. Z tym, że aktywność sportowa będzie możliwa tylko na świeżym powietrzu i w grupach do 50 osób. Uprawianie sportu będzie możliwe też w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach, ale tylko dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.
Czego nie można w majówkę?
Pozostałe zasady i obostrzenia zostają. W trakcie majówki obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej), w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).
Poza tym, w trakcie weekendu majowego w zgromadzeniach publicznych i w domach może brać udział maksymalnie 5 osób. W trakcie zgromadzeń publicznym każdy ma obowiązek nosić maseczkę i zachowywać 1,5 m dystansu od innych. Odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Zaś do limitu domowych imprez nie są wliczani gospodarze i osoby z nimi mieszkające.
CZYTAJ TAKŻE: Akcja "Zaszczep się w majówkę" w Lublinie. Można przyjść "z marszu" na szczepienie przeciwko COVID-19 [WIDEO]
W majówkę nie działa branża hotelarska z wyjątkiem hoteli robotniczych.
Można pójść na spacer do lasu czy parku oraz pojechać w góry czy nad morze. Można odwiedzić rodzinę w jej domu. W majówkę gastronmia pozostaje nadal zamknieta i prowadzi działalność tylko na wynos i dowóz oraz obowiązuje zakaz organziacji imprez okolicznościowych. Instytucje kultury też są zamknięte, podobnie jak siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.
W długi weekend w kościołach obowiązuje limit osób, czyli maksymalnie 1 osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Obowiązuje zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem duchownych.
Co po majówce?
Kolejne obostrzenia mają być zniesione 4 maja. Wówczas do działalności powrócą galerie handlowe i sklepy budowlane. Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą po przerwie majowej dzieci z klas I-III. W tym samym czasie otwarte zostaną galerie sztuki i muzea.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.