Reklama

Reklama

GM. JASTKÓW: Mieszkaniec Snopkowa zaatakował siostrę siekierą? Prokuratura oskarża go o usiłowanie zabójstwa

Opublikowano: pt, 12 mar 2021 20:09
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

GM. JASTKÓW: Mieszkaniec Snopkowa zaatakował siostrę siekierą? Prokuratura oskarża go o usiłowanie zabójstwa - Zdjęcie główne

Po chwili miał doskoczyć do siostry z siekierą w górze i zadać cios, celując w nią ostrzem | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Powiat lubelski Atak siekierą na siostrę oraz znęcanie się nad nią psychiczne i fizyczne, a także znęcanie się psychiczne nad niepełnosprawną matką - takie zarzuty prokuratura postawiła Andrzejowi M. ze Snopkowa. Pierwszy z czynów śledczy kwalifikują jako usiłowanie zabójstwa.

Reklama

Odcinanie ogrzewania, wyzywanie, wyganianie z domu

Andrzej M. mieszka wraz z żoną w domu w podlubelskim Snopkowie (gm. Jastków). W wydzielonej części jego domu żyje 89-letnia niepełnosprawna matka mężczyzny, będącą osobą nieporadną ze względu na wiek i wymagająca całodobowej opieki. W sąsiadującym domu mieszka z kolei siostra oskarżonego.

Mężczyzna od 2012 roku miał znęcać się psychicznie nad starszą kobietą. Będąc pod wpływem alkoholu miał wszczynać awantury, wyzywać ją używając wulgaryzmów, ale też odcinać jej media: ogrzewanie, prąd i wodę. Miał też niszczyć wyposażenie domu, trzaskać drzwiami i wyganiać matkę z domu. Zdaniem prokuratora w efekcie jego zachowania starsza kobieta żyła w ciągłym stresie i poczuciu zagrożenia.

Konflikt z siostrą

Według śledczych 69-latek znęcał się też psychicznie nad mieszkającą po sąsiedzku siostrą - także wobec niej miał wszczynać awantury będąc pod wpływem alkoholu i wyzywać ją wulgarnie, ale też grozić, że pozbawi ją życia "nawet za cenę poniesienia z tego tytułu odpowiedzialności karnej" - czytamy w akcie oskarżenia. Co więcej, miał też znęcać się nad nią fizycznie - popychać ją i uderzać ręką w plecy.

W toku śledztwa ustalono, że konflikt między rodzeństwem trwa od lat. Jego podłożem ma być fakt, iż Andrzej M. ma pretensje do siostry o to, że to ona zarządza rentą schorowanej matki, nad którą - zdaniem prokuratury - wyłącznie ona sprawuje opiekę.

Śledczy: celował ostrzem, ale nie trafił

Do apogeum konfliktu doszło 20 stycznia br. Jak wynika z ustaleń prokuratury tego dnia siostra Andrzeja M. położyła matkę spać, po czym poszła do swojego domu przygotować posiłek, a drzwi do części domu zajmowanej przez starszą kobietę zamknęła na klucz. Gdy wróciła, Andrzej M. uderzał siekierą w zamek drzwi do części domu zajmowanej przez matkę.

Po chwili miał doskoczyć do siostry z siekierą w górze i zadać cios, celując w nią ostrzem. Kobieta zdołała się odchylić i uciec. Andrzej M. nie gonił jej, zamknął się w domu. Poszkodowana zadzwoniła po pomoc. Wkrótce do drzwi 69-latka zapukali policjanci z komisariatu w Niemcach. Mężczyzna został zatrzymany, trafił do aresztu. Tuż po zatrzymaniu miał prawie dwa promile alkoholu we krwi. Prokurator postawił mu zarzut usiłowania zabójstwa siostry.

Odcinał wodę z troski o matkę. Niezgodność charakterów z siostrą

Podczas przesłuchania Andrzej M. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Potwierdził, że za pomocą siekiery próbował rozbić zamek drzwi, ale "nie podejmował działań zmierzających do pozbawienia życia siostry" - wskazano w akcie oskarżenia.

69-latek powiedział śledczym, że odcinał wodę i prąd w części domu zajmowanej przez jego matkę, bo starsza kobieta zapominała zakręcić wodę i gasić światło, co generowało koszty. A także z troski o bezpieczeństwo matki. Przyznał, że wyzywał siostrę za zbyt swobodne korzystanie z jego domu. Stwierdził, że przyczyną trwającego od ponad 20 lat konfliktu z siostrą jest niezgodność ich charakterów.

Oskarżony przebywa w areszcie. Za usiłowanie zabójstwa grozi od ośmiu do 15 lub 25 lat pozbawienia wolności albo nawet dożywocie. Sprawę rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Lublinie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy