Reklama

Reklama

Kraj: Samorządowcy protestują przeciwko Polskiemu Ładowi. Krzysztof Żuk: "Polski Ład" to bardziej PolskiROZkład i MegaPodatek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Samorządowcy z całej Polski protestują przeciwko zmianom podatkowym, które mają być wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Uważają, że z powodu zmian nie będą powstawać nowe drogi, chodniki, szkoły, żłobki, przedszkola, boiska, biblioteki w ich miejscowościach. W proteście uczestniczą m.in. samorządowcy, radni i poseł z województwa lubelskiego.

Reklama

Apel samorządowców
 
Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii, W ramach tego rząd chce podwyższyć kwotę wolną od podatku do 30 tys. i podnieść próg podatkowy do 120 tys. zł. Mogą nad tym stracić samorządy, bo ich dochody opierają się o udziały w podatkach, w tym PIT.
 
W Warszawie pod sejmem w środę (13 października) odbywa się protest samorządowców z całego kraju przeciwko rozwiązniom z Polskiego Ładu. Chodzi o zmiany podatkowe. Samorządowcy uważają, że ma to przynieść ogromne straty w budżetach miast i wsi. Oprócz tego, doprowadzi do finansowego uzależnienia jednostek samorządu od administracji rządowej. Twierdzą też, że to ubezwłasnowolnie lokalnych władz, wybieranych przez mieszkańców.
 
 
- W tej chwili szykuje się olbrzymi skok na kasę i mega podatek. Rządzący chcą odebrać 145 mld samorządom. Chcemy zaprocentować przeciwko pełzającej centralizacji. Tylko samorząd dzieli skorumpowaną i zepsutą władzę od obywateli - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
 
- Jesteśmy tutaj w Warszawie w sprawie każdego mieszkańca Polski, bo Polski Ład dotyczy każdego. Każdy z nas korzysta z różnych usług publicznych, które będą kosztowały więcej. Rząd odbiera pieniądze każdemu mieszkańcowi - stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
 
Przekazano też specjalny apel wicemarszałkom Sejmu.
 
- W imieniu naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. Polskim Ładzie oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich - napisano w apelu.
 
Protestują też samorządowcy z Lubelskiego
 
Na protest pojechali też samorządowcy z województwa lubelskiego.
 
- Po co przyjechaliśmy do Warszawy? Bo nie dajemy wiary w zapewnienia rządu, że samorządy nie stracą na tzw. "Polskim Ładzie". Stracą i to dużo - czytamy na profilu Facebook, Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina.
 
Podkreślił też, że sam minister finansów przyznał, że wpływy jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału w podatku PIT będą mniejsze oraz, że minister zapewnia, iż będą różne "mechanizmy", czy "rozwiązania", albo też "algorytmy", które te straty mają rekompensować.
 
 
- Ale każdy prezydent, burmistrz i wójt razem ze swoim skarbnikiem potrafią liczyć. I wiedzą, że tych strat rząd nie wyrówna i nie zapewni samorządom innych dochodów. Wydrenuje samorządowe budżety, co najmocniej odczują mieszkańcy od dużych miast do małych gmin. Dlatego "Polski Ład" to bardziej #PolskiROZkład i #MegaPodatek, jaki państwo chce nałożyć na mieszkańców i nie ma na to naszej zgody #wObronieMieszkańców! - czytamy na profilu Krzysztofa Żuka.
 
Poza prezydentem Lublina, na proteście są też m.in. radni Miasta Lublin z klubu prezydenta Żuka, w tym Maja Zaborowska, Dariusz Sadowski, Bartosz Margul, Jarosław Pakuła, Zbigniew Jurkowski, ale również burmistrz Łukowa - Piotr Płudowski i jego zastępca - Mateusz Popławski oraz lubelski poseł Michał Krawczyk (Koalicja Obywatelska).
 
- Polski Wał odbierze samorządom, a więc nam wszystkim, 140 miliardów zł. Nie powstaną nowe drogi, chodniki, szkoły, żłobki, przedszkola, boiska, biblioteki itd., itd... Pieniądze będzie wg własnego uznania dawał samorządom pisowski kacyk. Jesteśmy tu w obronie niezależnych samorządów i każdego mieszkańca Polski! - czytamy na Facebooku, Michała Krawczyka.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy