W Lublinie jest coraz więcej murali. Malowidła upamiętniają różne wydarzenia m.in. Lubelski Lipiec 1980 przy ul. Mełgiewskiej i „Płynny Sztukmistrz” przy ul. Lipowej zainspirowany festiwalem "Carnaval Sztukmistrzów". Jest też wiele innych – nawiązujących do danych miejsc np. Mapa Bronowic przy ul. Biłgorajskiej, pingwiny obok napisu „Wolność to stan umysłu” na murze aresztu śledczego przy ul. Południowej i „Metafizyczne Pudełko” przy ul. Jasnej , czyli człowiek obok pudełka kryształów, klepsydry i ptaka.
Spacer "Szlakiem lubelskich murali"
- Podczas spaceru dowiemy się ile i jakie dzieła możemy ujrzeć w Śródmieściu Lublina i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat ich twórców i Streetartu. Wyruszymy na polowanie, a uzbrojeni w aparaty i dobry humor pokonamy niemałą trasę przyglądając się niuansom lubelskiej sztuki ulicy – zachęcają organizatorzy na profilu Facebook wydarzenia.
Spacer zacznie się na Moście Kultury (Most Mariana Lutosławskiego przy rondzie Lubelskiego Lipca 80). Później uczestnicy przejdą ul. Zamojską do ul. Żmigród, następnie pod Centrum Kultury przy ul Peowiaków, dalej na ul. Jasną oraz Starym Miastem skąd skierują swoje kroki na ul. Kowalską i Cyruliczną. Potem przejdą na ul. Unii Lubelskiej, Targową. Spacer zakończy się na ul. Lubartowskiej.
Przewodnikiem będzie Dominika Gęba - magistrantka historii sztuki, poświęcająca swoje prace dyplomowe lubelskiemu street artowi. Spacer organizuje Punkt Kultury i Most Kultury.
Konkurs na mural FSC w dzielnicy Hajdów-Zadębie
Fani murali oprócz spaceru szlakiem miejskich malowideł mogą też wziąć udział w konkursie na projekt muralu o tematyce związanej z historią i działalnością Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, która istnieje od 1948 roku i mieści się przy ul. Mełgiewskiej. Przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 4 tys. zł brutto.
Organizator, czyli Centrum Kultury w Lublinie oczekuje, że w projekcie będą zawarte sceny z historii FSC w tym związane m.in. z otwarciem fabryki i wydarzeniami Lubelskiego Lipca '80, stanu wojennego ’81 i nawiązujące do produkowanych tam pojazdów m.in Lublin 51, Żuk, Lublin I, II, III i SKOT. Na miejsce muralu wybrano mur oporowy przy ul. Mełgiewskiej (wschodnia strona ulicy, naprzeciwko muralu „Lubelski Lipiec 1980). Wymiary to 2,3 x 82 metry, przy czym 10 metrów z prawej strony jest zarezerwowane na umieszczenie logotypów sponsorów.
Zgłoszenia należy przesłać na adres e-mail: nabor@ck.lublin.pl. Termin ich nadsyłania mija 20 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone do końca tego miesiąca.