Reklama

Reklama

Lublin: wracają pokazy na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim. Znamy harmonogram

Opublikowano: czw, 24 cze 2021 14:24
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: wracają pokazy na fontannie multimedialnej na Placu Litewskim. Znamy harmonogram - Zdjęcie główne

Fontanna multimedialna na Placu Litewskim | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W weekend na Placu Litewskim ruszą pokazy na fontannie multimedialnej. Urząd Miasta Lublin podał harmonogram pokazów na czerwiec i lipiec.

Reklama

Widowiska ze światłem i dźwiękiem
 
 - Kompleks fontann na Placu Litewskim cieszy mieszkańców i jest atrakcją dla przyjeżdżających już piąty sezon. Fontanny dają wytchnienie od upałów, a wieczorami są miejscem niezwykłych widowisk z wykorzystaniem światła i dźwięku. W tym roku rozpoczęcie pokazów przesunęło się ze względu na obostrzenia epidemiczne ograniczające możliwość swobodnego korzystania z wydarzeń kulturalnych. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli ponownie korzystać z tych atrakcji - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
 
W tym roku pokazy rozpoczną się w ostatni weekend czerwca, czyli ruszą w piątek (25 czerwca). W piątek i sobotę o godz. 21.30 zaprezentowane zostaną 4 pokazy. Pierwszego dnia planowany jest pokaz Historia Placu Litewskiego na Wesoło, Anioły Lubelskie, a następnego dnia - Czarcia Łapa, Unia Narodów.
 
 
Natomiast harmonogram pokazów w lipcu, które również odbywać się będą od godz. 21.30 wygląda następująco: 2 lipca, piątek - Wydarzenia Kulturalne, Historia Placu Litewskiego na Wesoło, 3 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Anioły Lubelskie, 9 lipca, piątek - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne, 10 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Sen o Mieście, 16 lipca, piątek - Czarcia Łapa, Historia Placu Litewskiego na Wesoło, 17 lipca, sobota - Unia Narodów, Anioły Lubelskie, 23 lipca, piątek -  Sen o Mieście, Wydarzenia Kulturalne, 24 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Unia Narodów, 30 lipca, piątek - Unia Narodów, Anioły Lubelskie, 31 lipca, sobota - Wydarzenia Kulturalne, Sen o Mieście.
 
Opisy pokazów
 
Pokaz Czarcia Łapa to najnowszy pokaz multimedialny nawiązujący do najsłynniejszej lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym, zadedykowany najmłodszym mieszkańcom Lublina. Autorami projektu są lubelscy twórcy: Łukasz Witt-Michałowski, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię pokazu oraz Piotr Bańka odpowiedzialny za muzykę i udźwiękowienie. Tym razem strona techniczna 9-minutowego pokazu została skoncentrowana na uwypukleniu możliwości efektów laserowych i właśnie w oparciu o ten aspekt powstał scenariusz.
 
Unia Narodów to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt-Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz zespół Odpust Zupełny.
 
Anioły Lubelskie to 12-minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3D stworzył kolektyw kilku.com.
 
 
Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, która jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko oryginalnie zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej jest zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
 
Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią Placu Litewskiego, z uśmiechem i nieco przekornie przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
 
Wydarzenia Kulturalne prezentują najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne w Lublinie. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.