Noc św. Jana, czyli inaczej noc świętojańska to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. To próba zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. Do głównych ovrzędów należą np. palenie ognia, skoki przez ognisko, palenie kukły, tańce dziewcząt wokół rozpalonego w nocy ogniska, obrzęd zarzucania wianków przez głowę na drzewa, puszczanie wianków po wodzie i wieńczenie zielem.
Z okazji nocy świętojańskiej Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizuje obchody w piątek (25 czerwca) w godzinach 16.00-20.00. Na zwiedzających będą wówczas czekały w lubelskim skansenie stanowiska pokazowo-warsztatowe dotyczące dawnych ludowych zwyczajów i wierzeń związanych wigilią św. Jana. Będzie okazja do samodzielnego zrobienia wianka oraz do nauczenia się pieśni.
- Pracownicy muzeum zaprezentują świętojańskie zioła, opowiedzą o medycynie ludowej, a także o symbolice ognia i wody. Specjalne stanowisko będzie czekało na najmłodszych uczestników. Wydarzenie dopełni występ zespołu obrzędowego z Hańska, którego spektakl „Wilija św. Jana” rozpocznie się o 18.30 w sektorze Powiśle w otoczeniu chałup z Chrząchowa, Janiszowa, Brzezin, Głodna - informuje Bogna Bender-Motyka, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.
Bilety normalne kosztują 18 zł, a ulgowe 9 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.