Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego.
- Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała. Początkowo petrykiwskimi wzorami mieszkańcy tej miejscowości zdobili domy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie zaczęto nimi dekorować między innymi instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku. Obecnie elementy tej sztuki odnaleźć można praktycznie wszędzie. We wsi Petrykiwka powstało Centrum Sztuki Ludowej, które odwiedzają zarówno twórcy oraz wielbiciele sztuki ludowej, jak i turyści. W 2013 roku ta technika malarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy - informuje Anna Czerownka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Olena Kovalenko to ukraińska artystka. Po wybuchu wojny w swojej ojczyźnie znalazła schronienie w Lublinie. Sztuki petrykiwskiej uczyła się od 2006 roku w technikum we wsi Petrykiwka, specjalizując się w malarstwie na drewnie. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Odessie. Tam obroniła pracę dyplomową w dziedzinie sztuki dekoracyjno-użytkowej pt. Malarstwo Petrykiwki na drewnianych talerzach. Teraz jest nauczycielką sztuk plastycznych oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej. Od czerwca współpracuje z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawione na wystawie prace powstały podczas pobytu artystki w Lublinie.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: W Muzeum KUL pojawiły się wyjątkowe rzeźby
Ekspozycję, przygotowaną przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” można zwiedzać w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1) do 28 stycznia, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Z kolei, 27 stycznia o godz. 15.00 odbędzie się finisaż wystawy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.