Reklama

Reklama

Lublin: W Muzeum KUL pojawiły się wyjątkowe rzeźby

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KUL

Lublin: W Muzeum KUL pojawiły się wyjątkowe rzeźby - Zdjęcie główne

Lublin: W Muzeum KUL pojawiły się wyjątkowe rzeźby | foto KUL

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Kolejne rzeźby z Muzeum KUL przeszły renowację. Pokłosiem jest wystawa czasowa w uczelnianym muzeum.

Reklama

Z końcem listopada skończyły się prace konserwatorskie przy pięciu zabytkowych obiektach ze zbiorów Muzeum KUL dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dzięki trzem poprzednim dotacjom z MKiDN, udało się poddać konserwacji 32 nowożytne rzeźby sakralne. Celem obecnego zadania była konserwacja 5 zabytkowych obiektów ze zbiorów Muzeum KUL: trzech gotyckich rzeźb śląskich, jednej ludowej o nieokreślonej proweniencji, powstałej w okresie nowożytnym, noszącej jednak znamiona poprzedniej epoki oraz XVIII-wiecznego krucyfiksu – luksusowej pamiątki z pielgrzymki do Ziemi Świętej - informuje Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL. - O wyborze artefaktów zadecydowały wartości artystyczne, historyczne i edukacyjne. Wytypowane obiekty zajmą ważne miejsce w nowej stałej ekspozycji Muzeum KUL. Krytyczny stan zachowania zabytków zobligował muzeum do pilnej interwencji konserwatorskiej. Dzięki podjętym działaniom możliwe będzie w przyszłości stworzenie narracji, która stanie się bazą w uniwersyteckim nauczaniu o rozwoju sztuki okresu średniowiecza i nowożytności.

Konserwowane rzeźby gotyckie są przykładami średniowiecznej rzeźby polskiej. Do zbiorów muzealnych KUL trafiły wraz z 23 innymi przykładami średniowiecznej i nowożytnej plastyki śląskiej jako dar Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej w 1956 r. W zbiorach jest np. pochodzący z XVIII w. krucyfiks wykonany z drewna oliwnego, wysadzany macicą perłową i kością słoniową.

Przedmioty poddano konserwacji zachowawczej, która zmierzała do zachowania i zabezpieczenia substancji zabytkowej oraz wydobycia walorów historycznych, artystycznych i ekspozycyjnych.

Pokłosiem jest wystawa czasowa „Odzyskany blask, odsłona czwarta” trwająca od 1 do 16 grudnia w Muzeum KUL.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy