reklama
reklama

Akademia Kina CSK. W czwartek prelekcja o filmach zakazanych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Akademia Kina CSK. W czwartek prelekcja o filmach zakazanych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaCentrum Spotkania Kultur przygotowuje kolejną prelekcje w ramach Akademii Kina CSK. Wykład pt. "Index filmorum prohibitorum. O filmach zakazanych" poprowadzi Tomasz Kolankeiwicz.
reklama

- Cenzura jest zjawiskiem starym jak sztuka. Gdzie pojawia się twórczość artystyczna, pojawiają się też osoby, które mówią co wolno, a czego nie. Tak było w przypadku książek z osławionym kościelnym index librorum prohibitorum – spisem ksiąg zakazanych, tak było w przypadku sztuk plastycznych. Nie inaczej jest też w kinie - informuje Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Organizator spotkania podkreśla, że powody cenzury były różne: religijne, polityczne, obyczajowe, prawne. Dodaje, że twórcy wchodzili często w swoistą grę z cenzorami: obchodzili zakazane tematy, posługiwali się metaforą, tworzyli specyficzne kody wizualne. Chodzi o np. wspólne palenie papierosów przez postaci filmowe, traktowane w czasach działającego w USA kodeksu Haysa jako ekwiwalent niedopuszczanej sceny miłosnej.

reklama

Prelekcja odbędzie się 6 maja o godzinie 19.00 w firmule online. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie filmy i dlaczego zakazywano w historii kina? Jak wyglądała cenzura w Polsce i na świecie? Czy była wyłącznie domeną krajów autorytarnych, jak zwykle intuicyjnie przyjmujemy, czy może to szersze i bardziej powszechne zjawisko? Co w różnych latach wolno było pokazywać, a co stanowiło strefę tabu?

reklama

Prelekcję poprowadzi Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat był członkiem redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

reklama

Akademia Kina CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą radość z oglądania filmów i seriali. To regularne, bezpłatne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze można poznać najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama