reklama
reklama

Klasyczne, soczyste kotlety mielone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Klasyczne, soczyste kotlety mielone - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kulinaria - przepisy Czytelników Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas robienia kotletów mielonych jest nadużywanie bułki tartej
reklama

Klasyczne, soczyste kotlety mielone

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas robienia kotletów mielonych jest nadużywanie bułki tartej. Zdarzało mi się jeść kotlety (szczególnie w barach mlecznych), w których było jej tyle, że na dobrą sprawę można byłoby je jeść bez ziemniaków, bez chleba, bez niczego. Rozumiem jednak, że jest to forma cudownego rozmnożenia niewielkiej ilości mięsa i w kryzysowych sytuacjach zdaje egzamin.

Jak zrobić dobre kotlety mielone?

Po pierwsze: najlepiej samemu wybrać odpowiednie kawałki mięsa i poprosić o ich zmielenie w sklepie, albo zrobić to w domu.

Po drugie: kotlety, żeby były soczyste, muszą mieć w sobie trochę tłuszczyku – do masy trzeba dodać trochę mielonego boczku lub podgardla (sprawdzi się i surowy, i wędzony. Ten drugi wariant nadaje przyjemnego posmaku wędzonki).

Po trzecie: nie trzeba smażyć kotletów w nieskończoność – należy zrumienić i wstawić je do rozgrzanego piekarnika na 10-15 minut w zależności od wielkości.

Po czwarte: nie przeginać z bułką. Nie trzeba bawić się w moczenie i wyciskanie tradycyjnej kajzerki (szczególnie, że większość kajzerek to jednak pieczywo niezbyt dobrej jakości). Równie dobrze sprawi się równowartość wagowa dobrej bułki tartej, najlepiej domowej z własnoręcznie przygotowanego pieczywa, i dolanie mleka.

 

Składniki na (14-16 sztuk):

500 g mięsa wieprzowego (w tym ok. 150 g podgardla albo surowego lub wędzonego tłustego boczku)
500 g wołowiny (lub mniej na korzyść mięsa wieprzowego, dowolny kawałek: łopatka, szponder, łata, mostek)
4 łyżki bułki tartej (albo 2 suche kajzerki) + do obtoczenia
75 ml mleka (około ? szklanki albo tyle mleka, żeby namoczyć kajzerkę)
2 cebule
3 – 4 ząbki czosnku
2 łyżki oleju rzepakowego
2 duże jajka
przyprawy: 1 płaska łyżeczka soli, 1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu, 1 łyżka sosu sojowego
do smażenia: olej rzepakowy albo smalec

 
Mięso wieprzowe i wołowe zmielić razem z namoczoną i odciśniętą bułką. Jeśli nie zrobisz tego, to wsyp bułkę tartą wsyp i wlej mleko. Cebule i czosnek posiekać, podsmażyć na niewielkiej ilości oleju, aż się zeszklą. Ostudzić. Do miski z mięsem wbić jajka, dodać przyprawy oraz podsmażoną cebulę i czosnek. Dobrze wymieszać masę mięsną, najlepiej ręką przez kilka minut. Uformować 14-16 kotletów. Obtoczyć je w bułce tartej. Nastawić piekarnik na 160-170?C. Smażyć kotlety na oleju lub smalcu po około 2-3 minuty z obu stron (w zależności od wielkości, do zrumienienia), odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku i układać w naczyniu żaroodpornym. Wstawić wszystkie na 10-15 minut do piekarnika, żeby doszły

z archiwum Wspólnoty

Więcej przepisów znajdziesz  ( TUTAJ)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama