reklama
reklama

75 lat minęło, jak jeden dzień. Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

IMPREZOWNIA Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej obchodzi jubileusz 75-lecia. Część oficjalna zorganizowana została w sobotę (18 listopada) w siedzibie zespołu przy ul. Żołnierzy Niepodległej w Lublinie.
reklama

Podczas jubileuszu wręczono złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasług, a także dyplomy dla wieloletnich tancerzy.

Historia Zespołu sięga roku 1948, kiedy to w Lublinie powstał Teatr Młodego Widza, założony przez Wandę Kaniorową, znakomitego pedagoga i choreografa, twórczynię wielu inscenizacji bajek oraz widowisk, zarówno scenicznych, jak i plenerowych. Była to wówczas jedna z pierwszych w Polsce po II wojnie światowej instytucji artystycznych i upowszechniających kulturę zajmująca się m.in. folklorem. W takiej formie teatr funkcjonował przez pierwsze pięć lat, do roku 1953, w którym został przekształcony w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej, a w rok później uzyskał pierwszą stałą siedzibę. Zaś po kolejnych dwóch – w roku 1956 – powstało Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej. 

W początkowych latach Zespół koncertował w całym kraju, aż wreszcie w 1956 roku wyruszył w pierwszą podróż zagraniczną, do Związku Radzieckiego, a w roku 1959 wyjechał po raz pierwszy na Zachód, do Agrigento na Sycylii. W roku 1981 ZPiT Ziemi Lubelskiej zostało nadane imię jego założycielki – Wandy Kaniorowej; w 1984 – powstał piękny Dom Folkloru; a w 1994 – Zespół przeszedł pod opiekę samorządu miasta Lublin. W 1998 roku przyjęta została obecna nazwa: Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Wreszcie w 2010 roku Zespół zapoczątkował tradycję czczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wspólnym z mieszkańcami Lublina wykonaniem poloneza w samym sercu miasta. Była to pierwsza w Polsce taka inicjatywa, przejmowana w latach późniejszych przez samorządy i mieszkańców innych miast.

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” uhonorowany został licznymi dowodami uznania i nagrodami Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Wojewody Lubelskiego i Prezydenta Lublina. W 2008 r. Zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, w 2013 – roku jubileuszu 65-lecia działalności – został uhonorowany tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego.W 2018 roku Zespół odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem 700-lecia Miasta Lublin, Medalem Unii Lubelskiej oraz Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Województwa Lubelskiego”. Obecnie w zajęciach uczestniczy około 600 osób skupionych w kilkunastu grupach uszeregowanych wiekowo od 5 do 30 lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama