reklama
reklama

ZUS rusza z wysyłką PIT-ów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ZUS rusza z wysyłką PIT-ów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaZakład Ubezpieczeń Społecznych rusza z wysyłką deklaracji podatkowych za zeszły rok. Formularze trafią do osób, które przynajmniej raz pobrały np. emeryturę, rentę lub zasiłek.
reklama

Na przełomie stycznia i lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle swoim klientom deklaracje podatkowe za 2020 rok. Trafią one do osób, które w ubiegłym roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. Większość osób otrzyma PIT-40A, czyli gotowe rozliczenie dla emerytów i rencistów, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na tej samej zasadzie PIT-40A trafia do osób, korzystających ze świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

- Co ważne, w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców, którzy mają nadpłatę podatku. Oni otrzymają PIT-11A (czyli informację o dochodach), a zwrot nadpłaty dostaną bezpośrednio z urzędu skarbowego w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli nie mieli innych dochodów niż świadczenie z ZUS i nie korzystają z ulg podatkowych, to nie muszą składać zeznania PIT-37 lub PIT-36 - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

reklama

Pozostali otrzymają z ZUS informację o dochodach, czyli PIT-11A. W tym przypadku chodzi o klientów, którym w ubiegłym roku Zakład wypłacił zasiłki: chorobowe, opiekuńcze lub macierzyńskie. PIT-11A dostanie też część emerytów i rencistów np. ci, którzy rozliczają się razem z małżonkami. Z kolei dla osób, które nie miały dodatkowych dochodów poza świadczeniem z ZUS i nie zamierzają odliczyć żadnych ulg podatkowych, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatku. Zaś pozostali powinni potraktować ten formularz tak samo, jak informację o dochodach.

Każdy emeryt i rencista może przekazać "1 procent” podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, którą wsparło się rok wcześniej, to nie trzeba składać dodatkowych dokumentów. - Natomiast podatnik, który chce zmienić odbiorcę „1 procenta”, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP - dodaje Małgorzata Korba. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama