Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość) napisał interpelację do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina. Zwrócił się w niej z prośbą o przedłożenie radnym na najbliższej sesji korekty budżetu miejskiego w zakresie przesunięcia 450 tys. zł na pomoc dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie w walce z pandemią COVID-19 poprzez zakup potrzebnego w tym celu ambulansu sanitarnego.
- WPR zabezpiecza na terenie Lublina i powiatów sąsiednich kilkadziesiąt zespołów ratownictwa medycznego, które zgodnie z wymogami NFZ muszą poruszać się odpowiednio niezatwodnymi pojazdami. Ma to także niebagatelny wpływ na życie mleszkańców miasta. Mając to na uwadze WPR zakupił w roku ubiegłym 6 szt. ambulansów z przeznaczeniem na wymianę najstarszych pojazdów ratunkowych - opisuje Stanisław Brzozowski.
Radny wyjaśniając sytuację dodał, że w związku z ogłoszoną pandemią, WPR na podstawie decyzji wojewody uruchomił jednak do odwołania dodatkowe 4 zespoły ratownictwa dedykowane pacjemom zakażonym lub podejrzewanym o zakażenie COVID-19, które stacjonują na stacji przy ul. Spadochroniarzy. Podkreślił, że do obsługi tych zespołów przekazano pojazdy rezerwowe, które w praktyce są wyeksploatowanymi karetkami wycofanymi wcześniej z zespołów ratownictwa medycznego.
- Mając na uwadze fakt, że ww. pojazdy mają przejechane już kilkaset tys. km i nie gwarantują wrymaganej niezawodności Pogotowie uzyskało dofinansowanie ze środków UE dedykowanych walce z trwającą epidemią, dzięki którym zakupiono kolejne 3 ambulanse, które wkrótce zostaną przekazane do eksploatacji. Zabezpieczy to jednak w pełni potrzeby 3 z 4 tzw. zespołów covidowych, a ostatni z nich dalej będzie poruszał się starym samochodem - pisze Brzozowski.
Zaznaczył też, że WPR nie jest w sranie finansować dla zespołu nowego pojazdu, bo w tym roku ze względu na konieczność wymiany najstarszych pojazdów zespołów standardowych zmuszony jest do wyasygnowania środków własnych na zakup na ich potrzeby 4 nowych ambulansów i dodatkowo ambulansu neonatologicznego z drogim wyposażeniem do ratowania najmniejszych dzieci. Radny przy okazji dodał, że zakup ambulansu ze środków miejskich i przekazanie go w darze dla Pogotowia jest zgodny z przepisami. a w podobny sposób postąpiły już m.in. Białystok i Lubartów. Zaznaczył, że są dwie opcje. Jedna to kupienie przez miasto pojazdu i podarowanie go Pogotowiu. Zaś druga to przekazanie przez miasto pieniędzy WPR, wskutek czego ratownicy kupiliby już sami karetkę. Podkreślił, że on sam wołaby pierwszą opcję.
- Zdaję sobie sprawę z trudności finansowych miasta i wiem, że kwota 450 tys. zł to duży wydatek, ale sytuacja jest wyjątkowa. Nie śmiem doradzać Panu Prezydentowi, bo podobno najgorsze są nieproszone rady, ale może należałoby spróbować sięgnąć do kasy rządowej lub unijnej. Patrząc na koszty jakle wygenerował tymczasowy szpital covidowy na Targach Lublin nie możemy nawet podejrzewać, że rząd żałuje pieniędzy na walkę z Pandemią - czytamy w końcówce interpelacji.
Jeszcze nie ma odpowiedzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.