reklama
reklama

Zła jakość powietrza nad Lubelszczyzną. Winne zanieczyszczenia ze wschodniej Europy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zła jakość powietrza nad Lubelszczyzną. Winne zanieczyszczenia ze wschodniej Europy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNad regionem odnotowywana jest zła jakość powietrza. - Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski - informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
reklama

Urząd Miasta Lublin we wtorek (23 sierpnia) poinformował o bardzo złej jakości powietrza w mieście.

Dane pomiarowe wynoszą: tlenek węgla: 256 µg/m3, dwutlenek azotu: 13.5 µg/m3, ozon: 84.1 µg/m3, pył zawieszony PM10: 174.2 µg/m3, dwutlenek siarki: 7.5 µg/m3, benzen: 0.63 µg/m3, pył zawieszony PM2.5: 52.4 µg/m3. Wszystkie dane pochodzą z godziny 16.00.

reklama

Z kolei Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał, że 23 sierpnia na stacjach monitoringu jakości powietrza we wschodniej część Polski odnotowywane są podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10.

- Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego w masach powietrza napływających nad Polskę, najprawdopodobniej pochodzą z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy. Aktywność pożarów obserwowana jest na zobrazowaniach satelitarnych Copernicus Atmosphere Monitoring Service - czytamy na stronie internetowej GIOŚ.

reklama

Z informacji GIOŚ wynika, że najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu PM10 występują na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwie lubelskim: w Chełmie, Białej Podlaskiej i Zamościu.

Natomiasta media podają, że zła jakość powietrza może być związana z pożarami i działniami wojennymi na terenie Ukrainy

Głos zabrała też Państwowa Agencja Atomistyki, która na bieżąco analizuje dane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.

reklama

- PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - poinformowała PAA na Twitterze.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama