W środę (23 grudnia) rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie projektu Programu ochrony środowiska dla Miasta Lublin na lata 2020-2023 z perspektywą do roku 2027. Projekt Programu dostępny jest np. na stronie internetowej Urzędu Miasta.
- Głównym problemem w zakresie ochrony klimatu oraz powietrza jest emisja zanieczyszczeń, pochodzących z indywidualnych systemów grzewczych oraz transportu drogowego. W roku 2019 w aglomeracji lubelskiej odnotowano przekroczenia stężenia benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 oraz poziomu celu długoterminowego dla ozonu - czytamy w projekcie Programu.
W projekcie jest też mowa m.in. o tym, że przez Lublin przebiegają ważne drogi międzynarodowe, krajowe i wojewódzkie, będące źródłem hałasu podobnie jak drogi powiatowe, gminne i sieć dróg wewnętrznych. Poza tym, w mieście znajdują się liczne emitory promieniowania elektromagnetycznego (stacje bazowe telefonii komórkowej, cyfrowej, GPZ), ale obecność, emitorów nie powoduje przekroczenia dopuszczalnego poziomu natężenia pól elektromagnetycznych.
- Konsultowany dokument zawiera charakterystykę aktualnego stanu środowiska, określa niezbędne działania zmierzające do jego poprawy, a także umożliwia koordynację działań inwestycyjnych podejmowanych przez różne instytucje i podmioty. Określone w Programie priorytety, cele i działania posłużą budowaniu postaw i zachowań mieszkańców Lublina, które będą sprzyjały poprawie warunków życia w mieście, przy zachowaniu walorów środowiska naturalnego na jego terenie - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
W Programie wyznaczono obszary interwencji, cele środowiskowe i wskaźniki monitoringu środowiska. W ramach każdego celu określono zadania, które będą realizowane, żeby wyeliminować problemy środowiskowe. Działania określono dla następujących obszarów: ochrona klimatu i powietrza, zagrożenie hałasem, pola elektromagnetyczne, gospodarowanie wodami, gospodarka wodno-ściekowa, zasoby geologiczne, gleby, gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów, zasoby przyrodnicze, zagrożenie poważnymi awariami i edukacja ekologiczna.
Uwagi i wnioski do Programu można składać w terminie do 12 stycznia 2021 roku w formie pisemnej wysyłając je na adres: Urząd Miasta Lublin Wydział Ochrony Środowiska, ul. T. Zana 38, 20-601 Lublin lub składając je w Biurach Obsługi Mieszkańców zlokalizowanych na terenie Miasta Lublin. Wnioski można również kierować na adres e-mail: srodowisko@lublin.eu lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.