W tym roku funkcja głównego organizatora Lubelskiego Festiwalu Nauki przypadła Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Współorganizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Miasto Lublin. Impreza będzie odbywać się w dniach 14-20 września. Jej hasłem jest "Człowiek sercem nauki".
- Jesteśmy jednym z największych i najstarszych festiwali naukowych w Polsce. Idea coraz bardziej się rozrasta. Obserwujemy to po liczbach zgłoszeń i uczestników - mówił prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka, prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UM w Lublinie. - Ideą jest to, aby popularyzować naukę. Festiwal jest dedykowany nie tylko do osób najmłodszych, ale do wszystkich grup wiekowych (...) Inną kwestią jest jeszcze reklama nauki i tych rzeczy, które robimy na naszych uczelniach.
- Urząd Miasta Lublin jest współorganizatorem Lubelskiego Festiwalu Nauki, aktywnie włącza się w program wydarzeń, wspiera finansowano, promocyjnie Festiwal od wielu lat. Jesteśmy dumni z tej współpracy - podkreślał Robert Zyśko, zastępca dyrektora Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. - W tym roku Miasto będzie odpowiadało za Galę Otwarcia Lubelskiego Festiwalu Nauki. Podczas tego wydarzenia będziemy chcieli pokazać artystyczny potencjał akademickiego środowiska Lublina.
- Tegoroczna i już XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki pod hasłem "Człowiek sercem nauki" idealnie wpisuje się w pokazanie człowieka jako istoty emocjonalnej, inteligentnej, która jest najważniejsza w nauce. Niezależnie od rozwoju technologii. To zawsze człowiek będzie znajdował się w centrum zainteresowania nauki. - mówiła Agnieszka Komarzeniec, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Tematyka Lubelskiego Festiwalu Nauki idealnie będzie wpisywała się w schemat pokazania człowieka w centrum nauki. Mamy już zgłoszonych ponad 1,5 tys. projektów festiwalowych. Mamy nadzieję, że idziemy na rekord. W zeszłym roku było 1758 zgłoszonych projektów.
W ubiegłym roku w Festiwalu wzięło łącznie udział blisko 40 tys. uczestników. Z kolei w samym Lubelskim Pikniku Naukowym, który jest częścią Festiwalu, wzięło udział ok. 10 tysięcy mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny.
UM przygotował takie projekty jak np. "Podroż Doliną Bystrzycy", „Laboratorium z efektem WOW”, „Aktywne metody radzenia sobie ze stresem”, "Chemiczne laboratorium młodego naukowca”, „Odznaka SUPER CHEMIKA” czy „Świat chemii dla klas 1-3”. UP oferuje takie projekty jak np. Czy zwierzęta są "leworęczne"?", " ABC pierwszej pomocy dla zwierząt" i "No waste w mojej kuchni - pomysły na wykorzystanie resztek". Politechnika zaprasza na Analizę zagospodarowania miasta Lublin z wykorzystaniem Geoportali", wyścigi robotów i zajęcia "Czy snajper powinien uważać na lekcji fizyki". KUL oferuje projekty: "Fiona i Shrek biorą ślub, czyli jaka muzyka w sakramencie małżeństwa? i " Czym jest pamięć? Dlaczego smaki i zapachy przypominają nam wakacje nad morzem. Jak pracuje mózg w zakresie pamięci i uczenia się?". UMCS natomiast przygotował projekty: "Naukowy spacer z Marią Curie-Skłodowską po doświadczeniach chemicznych", "Wkład rodziny Marii Curie-Skłodowskiej do współczesnej medycyn" i "Superbohaterka Maria Curie-Skłodowska – gra dydaktyczna".
Ramowy program Lubelskiego Festiwalu Nauki
14-20 września 2024 14 września (sobota) – Uroczysta Gala Otwarcia LFN Teatr Stary w Lublinie
15 września (niedziela) – Lubelski Piknik Naukowy Plac Teatralny przy CSK, Pac Teatralny 1 w Lublinie
16-20 września (poniedziałek-piątek) – projekty i prezentacje w uczelniach lubelskich i w instytucjach współpracujących
20 września (piątek) – Uroczysta Gala Zamknięcia LFN Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Al. Racławickie 1
Wydarzenia towarzyszące
17 września (wtorek) CZŁOWIEK SERCEM NAUKI - Człowiek w centrum nauki: serce i mózg wykład „Człowiek w erze neuronauki” oraz wykład „Ważne jest serce”
18 września (środa) CZŁOWIEK SERCEM NAUKI - Zdrowe serce to podstawa! Debata „Jak zwiększyć szanse na długie i szczęśliwe życie - żyj bez stresu, zdrowo się odżywiaj, dbaj o siebie i bądź aktywny!
19 września (czwartek) CZŁOWIEK SERCEM NAUKI - Człowiek źródłem emocji! Debata „Rola człowieka oraz jego emocjonalnego wpływu na funkcjonowanie w społeczeństwie”
Bezpłatne konsultacje i warsztaty (obowiązują zapisy): - Gabinet Dietetyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - Gabinet Kosmetologiczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - trening mentalny - warsztaty radzenia sobie ze stresem - pokazy i warsztaty udzielania pierwszej pomocy
Informację na temat wydarzeń będą publikowane i prezentowane sukcesywnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.