Reklama

Reklama

XX LO w Lublinie będzie miało klasę o specjalności "piłka nożna"

Opublikowano: wt, 2 mar 2021 14:50
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

XX LO w Lublinie będzie miało klasę o specjalności "piłka nożna" - Zdjęcie główne

XX LO w Lublinie będzie miało klasę o profilu "piłka nożna" | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W XX LO powstanie klasa mistrzostwa sportowego o specjalności "piłka nożna". Poinformował o tym Sekretrz Miasta Lublin, odpowiadając na pismo radnego Piotra Chodunia, który zaproponował utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Reklama

Utworzyć Szkołę Mistrzostwa Sportowego

Radny miejski Piotr Choduń (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) w interpelacji do prezydenta Żuka zaproponował utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Lublinie. Zaznaczył, że z wielkim entuzjazmem oraz dużą satysfakcją przyjął informację o zamiarze utworzenia dodatkowej lokalizacji XX Liceum Ogólnokształcącego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie. Chodzi o to, żeby uczniowie z klas sportowych mieli blisko do planowanej w tym rejonie Lubelskiej Akademii Futbolu, która jest inwestycją miliardera Zbigniewa Jakubasa - udziałowca Motoru Lublin. Dlatego poprosił o kontynuowanie działań, a nawet ich rozszerzenie w celu utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w budynku przy ul. Krochmalnej 29 oraz wypracowanie przy udziale środowiska sportowego zasad jej funkcjonowania.

- Biorąc pod uwagę plany związane z utworzeniem Akademii Piłkarskiej Motor Lublin na terenie LKJ, oraz istniejącą już w pobliżu infrastrukturę sportową (Arena Lublin, Aqua Lublin, stadion LA) zasadnym jest ulokowanie w wyżej wymienionym obiekcie tego typu szkoły - przekonuje Piotr Choduń. 

Pomoc w planowaniu przyszłości

Jego zdaniem "masowość sportowa" w Lublinie sprawdza się i jest społecznie potrzebna, jednak należy również umożliwić doskonalenie umiejętności zawodnikom na wyższym poziomie sportowym. Dzięki nowym rozwiązaniom mogliby rywalizować z jeszcze lepszymi od siebie i planować swoją przyszłość ze sportem zawodowym w charakterze zawodnika, trenera lub działacza sportowego.

- Połączenie sportu na wysokim poziomie, nie zapominając na żadnym etapie kształcenia ogólnego o nauce, wraz z psychofizycznym rozwojem młodego człowieka, kształtowaniem charakteru, samozaparcia oraz pomoc w strategicznym planowaniu swojej przyszłości umożliwiłoby nam w niedługim czasie być dumnym z wychowanków Miejskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego - podsumowuje radny. 

Powstanie klasa o profilu "piłka nożna" w XX LO

Odpowiedział Sekretarz Miasta Lublin. Na wstępie poinformował, że w zadaniach planowych na rok szkolny 2021/2022 dla XX LO zatwierdzono oddział mistrzostwa sportowego o specjalności piłka nożna i nabór uczniów będzie się w tym zakresie odbywał. Dodał, że w przyszłości planowane jest rozszerzenie oferty sportowej o piłkę ręczną dziewcząt i siatkówkę.

- Podtrzymujemy stanowisko wyrażone w projekcie uchwały intencyjnej w sprawie utworzenia dodatkowej lokalizacji XX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Usytuowanie oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w budynku oświatowym przy ul. Krochmalnej 29 jest zasadne z uwagi na niewielką odległość do istniejących i planowanych w tej okolicy obiektów treningowych, a w dalszej perspektywie utworzenie tu szkoły mistrzostwa sportowego - napisał Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin.

Przepisy i zgody

W sprawie zasad utworzenia i funkcjonowania klas mistrzostwa sportowego miasto zobowiązane jest do zastosowania zapisów rozporządzenia MEN w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego. Zgodnie z tymi przepisami oddziały mistrzostwa sportowego realizują programy szkolenia we współpracy z polskimi związkami sportowymi, klubami sportowymi, stowarzyszeniami prowadzącymi działalność statutową w zakresie kultury fizycznej lub uczelniami prowadzącymi studia na kierunku związanym z dziedziną nauk o kulturze fizycznej, tak więc do prowadzenia kształcenia sportowego niezbędna jest współpraca z szerszym gronem podmiotów działających w obszarze sportu i bez ich udziału nie może być realizowana - nowotworzony oddział mistrzostwa sportowego w dyscyplinie piłka nożna został zainicjowany przez Motor Lublin S.A. 

Sekretarz dodał również, że wszelkie działania dotyczące przekształcenia szkoły objęte są procedurą opisaną przepisami ustawy o prawie oświatowym, wymagają m.in zgody Lubelskiego Kuratora Oświaty, poinformowania rodziców uczniów w terminie 6 miesięcy przed planowaną zmianą oraz zawiadomienia związków zawodowych, dlatego też ze stosownym wyprzedzeniem powinny być zapoczątkowane uchwałą intencyjną Rady Miasta Lublin.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.